Zwrot "smacznego" to wielka gafa. Ekspert radzi, co powinniśmy mówić
Przyjęło się w zwyczaju, że widząc kogoś jedzącego posiłek zwracamy się do niego z hasłem "smacznego". Jednak jak się okazuje zwrot ma niewiele wspólnego z grzecznością.
21.10.2018 | aktual.: 21.10.2018 16:04
Mówiąc "smacznego", poddajemy w wątpliwość czy spożywane przez kogoś danie, jest dla niego smaczne. Nie powinien mówić tego również ani kelner, ani gospodarz. W ten sposó mógły dać do zrozumienia, że jedzenie niekoniecznie jest dobre w smaku, lecz on liczy na to, że osoba jedząca będzie zadowolona.
Zdaniem Anny Dąbrowskiej, ekspertki savior - vivre, powinniśmy całkiem zrezygnować ze zwrotu grzecznościowego przy stole. Jednak jeśli koniecznie chcemy coś powiedzieć, to niech to będzie zwrot podobny do francuskiego "Bon apetit", czyli "życzę dobrego apetytu".
Ekspertka w rozmowie z portalem ugotuj.to zwróciła również uwagę na istotny szczegół etykiety przy stole: "Standardem europejskiej kultury stołu jest to, że gospodarze zaczynają jeść pierwsi. To oni pierwsi - rozkładając serwetkę na kolanach - dają sygnał gościom, że obiad czy kolację czas zacząć".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl