WP

Zwrot "smacznego" to wielka gafa. Ekspert radzi, co powinniśmy mówić

Przyjęło się w zwyczaju, że widząc kogoś jedzącego posiłek zwracamy się do niego z hasłem "smacznego". Jednak jak się okazuje zwrot ma niewiele wspólnego z grzecznością.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwrot "smacznego" to wielka gafa. Ekspert radzi, co powinniśmy mówić
Zwrot "smacznego" to wielka gafa. Ekspert radzi, co powinniśmy mówić (Shutterstock.com)
WP

Mówiąc "smacznego", poddajemy w wątpliwość czy spożywane przez kogoś danie, jest dla niego smaczne. Nie powinien mówić tego również ani kelner, ani gospodarz. W ten sposó mógły dać do zrozumienia, że jedzenie niekoniecznie jest dobre w smaku, lecz on liczy na to, że osoba jedząca będzie zadowolona.

Zdaniem Anny Dąbrowskiej, ekspertki savior - vivre, powinniśmy całkiem zrezygnować ze zwrotu grzecznościowego przy stole. Jednak jeśli koniecznie chcemy coś powiedzieć, to niech to będzie zwrot podobny do francuskiego "Bon apetit", czyli "życzę dobrego apetytu".

Ekspertka w rozmowie z portalem ugotuj.to zwróciła również uwagę na istotny szczegół etykiety przy stole: "Standardem europejskiej kultury stołu jest to, że gospodarze zaczynają jeść pierwsi. To oni pierwsi - rozkładając serwetkę na kolanach - dają sygnał gościom, że obiad czy kolację czas zacząć".

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP