Gwiazdy10 porad, dzięki którym pokonasz stres

10 porad, dzięki którym pokonasz stres

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Czasami działa motywująco, ale co zrobić, gdy nie pozwala nam normalnie funkcjonować? Osoby zestresowane ciągle czują się zmęczone, nie mają w sobie radości życia ani chęci do działania. Eksperci podpowiadają, jak radzić sobie z destrukcyjnym stresem i lękiem.

10 porad, dzięki którym pokonasz stres
Źródło zdjęć: © 123RF

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Czasami działa motywująco, ale co zrobić, gdy nie pozwala nam normalnie funkcjonować? Osoby zestresowane ciągle czują się zmęczone, nie mają w sobie radości życia ani chęci do działania. Eksperci podpowiadają, jak radzić sobie z destrukcyjnym stresem i lękiem.

Margaux J. Rathbun, eskpertka ds. żywienia i twórca strony internetowej Authentic Self Wellness, zwraca uwagę na główne źródła stresu: praca, problemy finansowe, konflikty w rodzinie, choroby, nagłe zdarzenie itd. – Niektórzy ludzie radzą sobie ze stresem całkiem dobrze, ale dla innych może mieć katastrofalne skutki – twierdzi Margaux J. Rathbun.

Jej zdaniem stres jest powodem nie tylko zmęczenia, osłabienia, drażliwości, chronicznego bólu głowy, zgrzytania zębami, zimnych rąk, zmiany apetytu, bezsenności, niestrawności, kłopotów z sercem, chorób wrzodowych, ale także utraty pamięci, niskiej samooceny czy alienacji. - Wszystkie te symptomy mogą mieć negatywny wpływ na jakość naszego życia i naszego zdrowia, co w konsekwencji prowadzi do wcześniejszej śmierci - wyjaśnia ekspertka.

1. Pij herbatę z rumianku

Po ciężkim, pełnym emocji dniu możesz zaparzyć rumianek lub melisę, które doskonale uspokajają. - Herbata z rumianku jest łagodnym środkiem odprężającym i rozluźniającym, wzmacnia nerwy i pomaga zasnąć - wyjaśnia Margaux J. Rathbun. Napar z rumianku łagodzi bóle żołądka związane z nerwowością, napięciem czy stresem i dzięki temu pomaga się zrelaksować. Specjalistka radzi, aby wieczorem zaparzyć herbatę z rumianku z dodatkiem odżywczego miodu.

2. Ogranicz kofeinę

Zdaniem Rathbun należy ograniczyć spożywanie kofeiny. Kawa jest odpowiedzialna za nerwowość, nadpobudliwość i wahania nastroju. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że picie kawy w stresującej sytuacji może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia krwi. Dodatkowo kofeina wpływa na podwyższenie poziomu kortyzolu - hormonu stresu.

3. Unikaj przetworzonej żywności

Rathbun uważa, że przetworzona żywność wpływa na układ trawienny i jest przyczyną stresu. – Te produkty zawierają różne substancje słodzące, sztuczne aromaty, barwniki, tłuszcz, sól i niebezpieczne substancje chemiczne – dodaje. Dlatego należy unikać żywności z konserwantami (m.in. fast food, chipsy, konserwy z dużą ilością sodu, napoje owocowe z dodatkiem cukru rafinowanego, mrożone paluszki rybne itp.), która jest odpowiedzialna za gromadzenie się w organizmie niezliczonej ilości toksyn. Stres i przetworzona żywność powodują wiele chorób, np. układu krążenia. Z badań opublikowanych w British Journal of Psychiatry wynika, że przetworzona żywność sprzyja depresji. Dlatego w walce ze stresem pomaga odpowiednia dieta - lekka, zawierająca duże ilości warzyw i owoców oraz produkty bogate w magnez.

4. Jedz imbir

- Następnym razem, kiedy będziesz zestresowana, zdenerwowana lub zmęczona, sięgnij po imbir - mówi Rathbun. Trochę przyprawy dodanej do potrawy szybko postawi cię na nogi. Imbir pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, ułatwia trawienie, co jest istotne szczególnie w sytuacji stresowej. Ponadto poprawia ukrwienie mózgu, usuwa zmęczenie i orzeźwia.

5. Dodaj trochę oleju lnianego

Olej lniany jest znany z cennych właściwości - poprawia nastrój i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Działa jak dodatkowy zastrzyk energii. Obecne w oleju lnianym kwasy DHA (z grupy omega-3) to związkami chemiczne, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów szczęścia: dopaminy i serotoniny. Jego spożywanie zapobiega powstawaniu depresji, poprawia nastrój, pamięć i koncentrację. Możemy poszukać także innych produktów, które są bogatym źródłem kwasów omega-3, np. oliwa z oliwek, orzechy, czekolada.

6. Oddychaj powoli

Janel Ovrut Funk, dietetyczka z Bostonu, radzi, aby głęboko oddychać. Długie wdechy i wydechy natychmiast uspokajają. Gdy jesteś zestresowana, oddychaj powoli, głęboko i spokojnie - najlepiej na powietrzu.

7. Wyłącz telefon i telewizor

Wyłącz telefon, iPod, iPhone, tablet, laptop, komputer, a nawet telewizor. - Choć są to potrzebne wynalazki, to sprawiają, że czujemy się jakbyśmy zawsze musieli byli „podłączeni”: szybkie odpisywanie na wiadomości, nerwowe czekanie na maila, stresująca rozmowa itp. Jeśli wyłączymy je na 30 minut dziennie, to pomoże nam się to zrelaksować - twierdzi Funk. Nie będziemy czuli presji, kontroli, denerwowali się wiadomościami. Taka przerwa dobrze nam zrobi. Usiądź spokojnie, poczytaj książkę, przygotuj herbatę i zjedz coś dobrego, co poprawi ci humor. Potem połóż się, zamknij oczy i staraj się nie myśleć o kłopotach.

8. Ćwicz przed snem

Zdaniem eksperta wykonywanie ćwiczeń pomoże ci zrelaksować się w nocy. - Już kilka ćwiczeń przed snem pomoże ci się odprężyć i szybciej zasnąć - wyjaśnia Funk. Poza tym jest to dobry sposób na uwolnienie napięcia i rozładowanie emocji. Często silnie zdenerwowane osoby odreagowują wysiłkiem fizycznym. Bieg czy długi spacer doskonale rozładowują stres i pomagają usunąć z organizmu szkodliwe substancje powstałe podczas zdenerwowania. Pomagają także ćwiczenia relaksacyjne, np. medytacja, joga.

9. Analizuj

Jeżeli wiesz, co zaraz nastąpi, będziesz mogła szybko zareagować i nauczysz się to kontrolować. Oznaki stresu możemy podzielić na: fizyczne (np. zawroty głowy, nudności, biegunki, zaparcia, bóle w klatce piersiowej, obniżona odporność), poznawcze (np. dekoncentracja, problemy z pamięcią, nieuzasadniony lęk), behawioralne (np. zwiększony lub zmniejszony apetyt, nadmiar snu albo bezsenność, izolacja, zaniedbywanie obowiązków) i emocjonalne (np. zły humor, nadmierne pobudzenie, drażliwość).

10. Weź dzień urlopu

Jeżeli od dłuższego czasu jesteś zestresowana i nie radzisz sobie ze skrajnymi emocjami, zrób sobie przerwę w pracy. - Dzień urlopu pomoże ci pozbyć się stresu, odprężyć i naprawdę odpocząć w weekend. Często planujemy, że zrobimy wiele rzeczy w weekend, a ani się obejrzymy, jest już poniedziałek rano. Dlatego powinniśmy wziąć dzień wolnego, załatwić swoje sprawy i pozwolić sobie na prawdziwy relaks w weekend – radzi Funk.

Tekst na podst. shape.com ms/(kg)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)