10 rzeczy, które musisz wiedzieć o mózgu mężczyzny
Jaki sposób myślenia wyróżnia mężczyzn? To pytanie, które od zawsze nurtuje kobiety. Większość badań męskiego mózgu była przeprowadzona na osobach między 18 a 22 rokiem życia. Jednak należy pamiętać, że mózg mężczyzny zmienia się w trakcie jego życia. Zatem jakie tajemnice skrywają panowie?
Jaki sposób myślenia wyróżnia mężczyzn? To pytanie, które od zawsze nurtuje kobiety. Większość badań męskiego mózgu była przeprowadzona na osobach między 18 a 22 rokiem życia. Jednak należy pamiętać, że mózg mężczyzny zmienia się w trakcie jego życia. Zatem jakie tajemnice skrywają panowie?
Większość mężczyzn pragnie stabilizacji
Wbrew powszechnie panującej opinii, wielu mężczyzn marzy o spokojnym, bezpiecznym i beztroskim życiu u boku ukochanej. Według badań opublikowanych w Proceedings of the Royal Society w 2007 roku najczęściej zdradzają mężczyźni przed ukończeniem 30. roku życia. Potem koncentrują się na życiu rodzinnym.
Potwierdzają to kolejne badania opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences w 2008 roku. Okazało się, że mężczyźni bez „genu promiskuityzmu” stanowią około 60 proc. całej populacji i to oni mają największą szansę na stworzenie udanego związku. Ich priorytetem jest szczęśliwe małżeństwo, dlatego znajdą spełnienie w rodzinie. Z tego wynika, że prawie 40 proc. panów to wieczni chłopcy, którzy przejawiają tendencję do niewierności – zatem nie potrafią wytrwać w monogamii i nie mają zamiaru się ustatkować.
Tekst na podst. livescience.com/Monika Stypułkowska
(ms/sr)
Mężczyzna musi bronić terytorium
Dr Louann Brizendine przypomina, że zadaniem mężczyzny jest walka o terytorium. Obszar w mózgu zw. „defend my turf” , który jest odpowiedzialny za obronę terytorium, jest u panów znacznie większy niż u kobiet. I to między innymi dlatego mężczyźni w obliczu zagrożenia lub utraty czegoś ważnego zachowują się agresywnie. Z kolei kobiety częściej wykazują skłonność do zaborczości.
Mężczyzna powinien znać swoje miejsce
Mężczyźni lubią wiedzieć, kto tu rządzi. Dr Louann Brizendine, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco i autorka książki „The Female Brain”, wyjaśnia, że niestabilna hierarchia jest przyczyną ich niepokoju. Niezakłócony mechanizm dowodzenia (np. w wojsku) – redukuje poziom testosteronu i obniża agresję. Co więcej, eksperci twierdzą, że mężczyźni zaczynają myślenie w kategoriach porządkowania hierarchii już w wieku 6 lat.
W mózgu przyszłego ojca zachodzą zmiany hormonalne
Okazało się, że męski mózg przygotowuje przyszłego tatę na przyjście na świat potomka. Zatem mężczyzna zostaje ojcem jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Badania opublikowane w 2000 roku w Evolution and Human Behavior wykazały, że w męskim organizmie również zachodzą zmiany hormonalne: wzrasta poziom prolaktyny, a obniża się poziom testosteronu. Dr Louann Brizendine twierdzi, że odpowiedzialne są za to feromony wydzielane przez ciężarną matkę dziecka.
Mężczyźni wychowujący dzieci mają niższy poziom testosteronu
Badania potwierdzają, że poziom testosteronu obniża się również u ojców, którzy aktywnie uczestniczą w wychowaniu dzieci. Bo zaangażowanie ojca w opiekę nad potomstwem przynosi wiele korzyści: dzieci są bardziej pewne siebie, znają swoją wartość i lepiej radzą sobie z problemami. Niewątpliwie dzieci tzw. dobrych ojców potrafią bardzo dobrze odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest wychowanie w pełnej rodzinie. Społeczeństwo preferuje ojców zaangażowanych w opiekę nad potomstwem, gdyż dzięki temu wzrasta szansa na przekazanie genów.
Dojrzali mężczyźni są chętni do współpracy
W toku ewolucji wyodrębniono dwa mechanizmy zachowania. W latach młodości mężczyźni rywalizują o pozycją społeczną, status materialny i o partnerki. Natomiast na starość są skłonni do współpracy i umacnia więzi międzyludzkich. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, odpowiedzialne są za to zmiany w mózgu dojrzałego mężczyzny. Udowodniono, że wraz z wiekiem spada poziom testosteronu. Badania dr Mehta opublikowane w 2009 roku w Hormones and Behavior wykazały, że wysokie stężenie testosteronu we krwi sprzyja rywalizacji, a niższe – współpracy zespołowej.
Mężczyzna bardziej koncentruje się na rozwiązaniu problemu
Dr Louann Brizendine zaznacza, że nie do końca jest prawdą, iż mężczyźni są mniej empatyczni niż kobiety. Jak twierdzą badacze, mimo że tego nie okazują, potrafią współczuć równie mocno jak panie. Jednak ich mózg w trudnej sytuacji reaguje inaczej - analizuje problem i szuka optymalnego rozwiązania. Dlatego mężczyźni bardziej skupiają się na wyjaśnieniu problemu. Ale nie zawsze jest to docenione przez kobiety, które w krytycznym momencie po prostu potrzebują czułości.
Mężczyźni źle znoszą samotność
Chociaż samotność doskwiera prawie wszystkim, to zdaniem dr Louann Brizendine najgorzej radzą sobie z nią starsi mężczyźni. Okazuje się, że receptą na szczęście jest obecność ukochanej. Co więcej, naukowcy podkreślają, że mężczyźni będący w związkach żyją dłużej i są zdrowsi. Poza tym najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że żonaci panowie są dłużej płodni niż ich rówieśnicy, którzy wybrali samotne życie.
Mężczyźni potrafią być bardzo emocjonalni
Nieprawdziwy jest stereotyp, że kobiety są bardziej emocjonalne od mężczyzn. Naukowcy odkryli, że w wieku dziecięcym to chłopcy bardziej ekspresywnie okazują uczucia i potrzebują więcej czułości. Ponadto badania opublikowane w Scandinavian Journal of Psychology w 2008 roku wykazały, że dorośli mężczyźni są nawet bardziej wrażliwi na emocje niż przeciętna kobieta. Ale dlaczego niektórzy panowie są zimni jak lód? Otóż, kiedy uświadomią sobie swoje emocje, łatwiej przybierają pokerową twarz. A wszystkiemu winne jest wychowanie, gdyż już od najmłodszych lat uczymy małych chłopców, że okazywanie uczuć jest „niemęskie”. Jednak takie tłumienie emocji wcale nie jest dobre, ponieważ wyzwala w nich niepotrzebną agresję.
Testosteron określa sposób myślenia mężczyzn
Testosteron nie tylko związany jest z agresją i nienawiścią, ale również z libido. Co ciekawe, w męskich żyłach krąży go sześć razy więcej niż w żeńskich. Profesor Pranjal Mehta odkrył, że testosteron ma także wpływ na tę część mózgu, która kontroluje impulsy. To tłumaczy, dlaczego kiedy mężczyzna zobaczy na ulicy piękną kobietę, nie może oprzeć się pokusie obejrzenia się za nią. Dr Louann Brizendine wyjaśnia, że mechanizm działa podobnie jak w „autopilocie”. Hormon wyłącza samokontrolę – mężczyzna nie potrafi zapanować nad swoim zachowaniem. Jednak gdy tylko przedstawicielka płci pięknej zniknie z jego pola widzenia, natychmiast o niej zapomina.
Tekst na podst. livescience.com/Monika Stypułkowska
(ms/sr)