12 faktów, które może zdradzić skóra
Czy przyglądasz się czasem uważnie swojej skórze? Jej stan nie jest zadowalający? Specjaliści twierdzą, że skóra odzwierciedla dolegliwości i choroby, z którymi możemy zmagać się na co dzień.
Oczy, usta, paznokcie – co możemy z nich wyczytać? I co powinno być pierwszym sygnałem do zasięgnięcia porady u lekarza?
Podkrążone oczy
Najczęściej cienie pod oczami są oznaką nieprawidłowego stylu życia: zmęczenia, stresu i bezsenności. Jednak mogą być objawem nietolerancji pokarmowej, która często jest skutkiem nadmiaru nabiału w diecie lub spożywaniem dużej ilości alkoholu. Natomiast opuchnięte powieki są zwiastunem niedoboru żelaza we krwi. Nie warto bagatelizować problemu, gdyż dolegliwość może być spowodowana nie tylko niewydolnością nerek, ale również niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, nieprawidłową pracą wątroby, problemami z sercem czy zaburzeniami krążenia.
Specjaliści ostrzegają, że duża ilość soli w diecie może zatrzymać wodę w całym organizmie, w tym także pod oczami. Często przewlekłe alergie objawiają się rozszerzeniem naczyń krwionośnych i sinymi obrzękami pod oczami. Wrażliwa skóra pod oczami jest na nie szczególnie narażona.
Zmiana koloru oczu
Przekrwione oczy mogą sygnalizować infekcję, np. zapalenie spojówki. Oczy mętne i pozbawione blasku zapowiadają chorobę śledziony, która jest spowodowana niewłaściwym odżywianiem (m.in. małą ilością gorących dań w naszym jadłospisie). Natomiast zażółcenie twardówki może być związane ze stanem zapalnym. Często jest oznaką nieprawidłowego funkcjonowania wątroby.
Sine uda i policzki
Jeśli skóra na twoich nogach robi się sina, często świadczy to o niepożądanej reakcji na leki. Choć może być również spowodowane spożywaniem produktów zawierających zbyt dużą ilość ołowiu. Natomiast zaczerwienione lub lekko sine policzki sygnalizują zaburzenia pracy oskrzeli i płuc. W tym przypadku warto wzbogacić dietę o warzywa i ryż.
Przebarwienia
Ekspozycja na słońce i nieuchronny proces starzenia się skóry nie jest jedyną przyczyną przebarwień. Duże, brązowo-szare plamy na skórze, zwłaszcza na szyi i pod pachami mogą być wczesnym objawem cukrzycy. Nierzadko są spowodowane chorobą lub przyjmowaniem leków. Umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi) brązowe plamy są związane także z melasmą, najczęstszym przebarwieniem występującym głównie u kobiet, m.in. w ciąży, przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub leki oraz będących w czasie zaburzeń endokrynologicznych. Eksperci zalecają picie większej ilości wody oraz spożywanie świeżych produktów.
Szara skóra
Szara skóra może być symptomem wielu schorzeń. Na przykład sygnalizuje rozedmę. Jest też jednym z objawów nierzadko bagatelizowanego ataku serca. Może też wskazywać na zapalenie płuc, gruźlicę, a w skrajnych przypadkach nawet na niektóre nowotwory. Mało kto wiąże szarą skórę z zapaleniem otrzewnej, a warto przyjrzeć się bliżej tej dolegliwości. Eksperci twierdzą, że policzki o szarym lub brązowym zabarwieniu najczęściej mają osoby z zanieczyszczonymi płucami.
Sucha skóra i kruche paznokcie
Jeśli nagle zauważyłaś, że twoja skóra jest sucha, włosy – łamliwe, a paznokcie - kruche, to powinnaś uważnie przyjrzeć się pracy tarczycy. Może to być jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Wyjątkowa sucha skóra może sygnalizować niedobór witaminy A, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 lub cynku. Nierzadko sucha skóra wskazuje na problemy z układem pokarmowym.
Nadwrażliwość na słońce
Jeśli twoja skóra zaczęła reagować alergicznie na słońce, nie spodziewaj się niczego dobrego. Nadmierna wrażliwość na słońce (wraz z bólami mięśniowymi i intensywnym zmęczeniem) może być objawem tocznia układowego. Powinnaś jak najszybciej wykonać biopsję i badania krwi.
Pęcherzyki i wysypka
Najczęściej zapalne pęcherzyki zarówno powierzchniowe, jak i wewnętrzne są objawem zakażenia opryszczkowego. Z kolei swędzenie i wysypka sygnalizują problem z systemem trawiennym, a zwłaszcza jego wrażliwość na gluten. Zmiany chorobowe mogą pojawić się wszędzie, choć najczęściej występują w okolicach kolan, łokci, pleców i pośladków. Nierzadko poprzedzone są intensywnym pieczeniem. Co ciekawe, swędzące uszy często są objawem alergii lub niskiej odporności.
Zaczerwieniona skóra między brwiami
Zaczerwieniona skóra między brwiami może świadczyć o nadmiernym obciążeniu wątroby. Należy pamiętać, że alkohol to najgorszy wróg wątroby. Warto unikać dużej ilości leków przeciwbólowych. Do naszego jadłospisu powinniśmy włączyć produkty bogate w beta-karoten, np. marchew i jajka, a także owoce i warzywa.
Należy zrezygnować z przetworzonej żywności i ciężkostrawnych potraw, a zwłaszcza tłuszczów nasyconych. Ponadto czerwone plamy na skórze są wynikiem łuszczycy lub nadmiernego stresu.
Szarobrązowa twarz
Jeśli ciemna barwa skóry nie jest naturalnym rezultatem kąpieli słonecznych, może okazać się dziedziczną chorobą metaboliczną o nazwie hemochromatoza pierwotna lub hemochromatoza wrodzona, dawniej cukrzyca brązowa. Spowodowana jest nadmiernym wchłanianiem żelaza z pożywienia. Najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami są bóle stawów, problemy żołądkowo-jelitowe, powiększenie wątroby, ciągłe zmęczenie i zaburzenia rytmu serca. Towarzyszy jej także szarobrązowe zabarwienie skóry, zwłaszcza twarzy.
Trądzik
Trądzik nie tylko wskazuje na problemy z żołądkiem, ale również jest jednym z objawów schorzenia wątroby. Trądzik na podbródku może być spowodowany spożywaniem nadmiernej ilości nabiału, cukru oraz rafinowanej żywności, takiej jak: hamburgery, frytki, chipsy i napoje gazowane.
Powinnaś jeść więcej świeżych warzyw i owoców, a napoje gazowane zastąpić wodą, która usuwa z organizmu toksyny. Warto unikać przetworzonej żywności i dużej ilości kofeiny.
Pękające kąciki ust
Suche usta i pękające kąciki ust mogą wskazywać na odwodnienie, niedobór witamin z grupy B lub niski poziom żelaza we krwi. Warga górna pokazuje stan żołądka. Pęknięcia sygnalizują zbyt ciężkostrawną dietę. Natomiast warga dolna odzwierciedla stan jelit. Wysuszona świadczy o skłonności do zaparć. Intensywnie czerwone usta mogą oznaczać spożywanie zbyt dużej ilości mięsa, a blade o małej ilości warzyw i produktów pełnoziarnistych. Dlatego warto uzupełnić swój jadłospis pełnoziarnistym pieczywem i zielonymi warzywami.
Tekst na podst. womenshealthmag.com (ms)/(mtr), kobieta.wp.pl