Mają pomysł na 16‑latków. Zmiana dotknęłaby wszystkich

Barbara Nowacka i Szymon Hołownia mówią o obniżeniu wieku wyborczego
Barbara Nowacka i Szymon Hołownia mówią o obniżeniu wieku wyborczego

30.01.2024 12:37, aktual.: 30.01.2024 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Barbara Nowacka została zapytana o obniżenie wieku wyborczego do 16 lat. Na antenie Radia Zet stwierdziła, że "byłaby zwolenniczką takiego rozwiązania". Co więcej, pomysł ten znalazł się w programie wyborczym Polski 2050 Szymona Hołowni i wszystko wskazuje na to, że nie odejdzie w zapomnienie.

Zgodnie z zapisami w polskiej konstytucji głosować może każdy obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i nie ma ograniczonych praw wyborczych. Lecz czy to wkrótce ulegnie zmianie?

Barbara Nowacka jest "za", jeśli chodzi o obniżenie wieku wyborczego

W przestrzeni politycznej coraz częściej pojawia się temat obniżenia wieku wyborczego do 16 lat. Ostatnio o wygłoszenie opinii w tej kwestii została poproszona ministra edukacji Barbara Nowacka, która była gościnią Bogdana Rymanowskiego na antenie Radia Zet.

– Ciekawe rozwiązanie, ja bym była jego zwolenniczką, bo widzę, jakie jest młode pokolenie – stwierdziła jednoznacznie, dodając, że pomysł nie znajduje się w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szymon Hołownia chce wprowadzić zmiany w konstytucji

Przypomnijmy, że pomysł obniżenia wieku wyborczego do 16 lat był natomiast jednym z punktów w programie wyborczym Polski 2050 Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu przypomniał o tym w listopadzie na spotkaniu z uczniami jednego z krakowskich liceów. Powodem postulatu jest starzejące się społeczeństwo, a co za tym idzie – większy odsetek osób starszych w wyborach.

– Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz, (...) to jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem. Będę potrzebował do tego sojuszników. Mam nadzieję, że ich znajdziemy. Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia – ogłosił.

Warto nadmienić, że w Austrii i na Malcie 16-latkowie mogą głosować we wszystkich wyborach. W Grecji chodzą do urn w przypadku wyborów krajowych i europejskich. W Belgii tylko w przypadku europejskich. Natomiast w Estonii osoby, które ukończyły 16. rok życia, mają prawo oddać głos w wyborach samorządowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (310)