21‑letni geniusz. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii
14.02.2023 10:45, aktual.: 14.02.2023 11:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na liście stypendystów The Thiel Foundation znalazło się imię Polaka. 21-letni Hugo Chróst otrzyma 100 tys. dolarów oraz wsparcie monitoringowe na okres dwóch lat, aby rozwijać swój biotechnologiczny startup Solvemed. Jest też pierwszym Polakiem w historii, któremu się to udało.
Hugo Chróst to młody naukowiec i założyciel startupu Solvemed. W swoich badaniach chce skupić się na tworzeniu nowego cyfrowego biomarkera, który ma pomóc w diagnozowaniu wczesnych form takich chorób jak stwardnienie rozsiane, Parkinson czy Alzheimer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2022 roku Chróst znalazł się na liście najbardziej wpływowych młodych Europejczyków redakcji "Forbes". Teraz odniósł kolejny sukces, trafiając do wąskiego grona 20 stypendystów programu, którego twórcą jest amerykański miliarder Peter Thiel - założyciel The Thiel Foundation, współzałożyciel PayPal i jeden z pierwszych inwestorów Facebooka.
Zobacz także: Dr Agata Błasiak trafiła na listę najlepszych młodych naukowców. Jej odkrycia pomogą chorym na raka i COVID-19
Polak w wąskim gronie stypendystów
- W świecie, w którym rządzi konformizm, ci młodzi ludzie postanawiają na nowo wyobrazić sobie każdą branżę, z którą się stykają - mówił Brian Rowen, prezes The Thiel Foundation, po czym podkreśla, że cele postawione przed młodymi naukowcami są ambitne, ale także możliwe do osiągnięcia.
- Tegoroczna klasa wprowadza innowacje w tak różnych dziedzinach, jak produkcja energii, badania genetyczne, sztuczna inteligencja czy rolnictwo - dodał.
Chróst dołączy do 251 dotychczasowych stypendystów i otrzyma szansę na rozwój zainteresowań badawczych. Wśród absolwentów The Thiel Foundation można wymienić założycieli Embark, Etherium, Figmy czy DoNotPay wartych setki miliardów dolarów. Program stypendialny, w którym weźmie udział młody Polak, gwarantuje opiekę mentorską naukowców, inwestorów czy biznesmenów oraz honorarium o wysokości 100 tys. dolarów.
Kontrowersje wokół stypendium The Thiel Foundation
Warunkiem, który musi spełnić Chróst, jest skupienie się wyłącznie na budowaniu swojej firmy w ramach The Thiel Foundation. - Młodzi ludzie otrzymujący stypendium wiedzą, że uniwersytety tylko ich powstrzymają w rozwoju. Ponad jedna trzecia tegorocznych kandydatów nigdy nie złożyła podania na studia i zamiast tego podąża własną ścieżką - komentuje Alex Handy, dyrektor Thiel Fellowship.
Inicjatywa Petera Thiela już na początku istnienia spotkała się z krytyką ze strony środowiska naukowego. Amerykański dziennikarz Jacob Weisberg stwierdził, że stypendium Thiela jest ideą zbyt utopijną i podważa znaczenie edukacji w rozwoju młodych ludzi. W podobnym tonie o programie stypendialnym wypowiadał się dziekan Harvard University, Larry Summers.
- Myślę, że specjalny program Petera Thiela to jedno z najgorszych działań filantropijnych w tej dekadzie. Służy temu, aby przekupić ludzi do porzucenia studiów - powiedział podczas konferencji The Nantucket Project.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl