Trwa ładowanie...
ycipk-10ibnc

6 zasad komponowania prawidłowej diety rocznego dziecka – sprawdź, o czym trzeba pamiętać!

Zbilansowana dieta małego dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Po 1. urodzinach junior nadal bardzo szybko rośnie i jest pełen energii – by jej nie zbrakło, potrzebuje urozmaiconych posiłków, które dostarczą mu ważne składniki odżywcze. Jak komponować codzienny jadłospis dziecka, aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby jego małego brzuszka? Oto 6 zasad, o których trzeba pamiętać!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
6 zasad komponowania prawidłowej diety rocznego dziecka – sprawdź, o czym trzeba pamiętać!
(Materiały prasowe)
ycipk-10ibnc

1.Komponuj menu dopasowane do potrzeb
Organizm małego dziecka jest bardzo delikatny i wrażliwy, dlatego jego dieta nadal powinna się różnić od menu mamy czy taty. Dziecko po 1. roku życia potrzebuje znacznie więcej witaminy D i wapnia w (przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż starsi członkowie rodziny. Zapewnienie odpowiedniej ilości tych składników odżywczych w codziennym jadłospisie może się okazać dla opiekunów nie lada wyzwaniem. W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.

2.Pamiętaj o stałych porach jedzenia
Małe dziecko powinno otrzymywać około 4-5 posiłków każdego dnia – 3 podstawowe (śniadanie, obiad i kolację) oraz 1-2 uzupełniające (drugie śniadanie i/lub podwieczorek). Najlepiej, żeby były to niewielkie porcje, podawane co około 3-4 godziny[1]. Najlepiej, aby junior jadł w tym samym czasie, co pozostali członkowie rodziny – wtedy chętniej zje i wyrobi sobie nawyk wspólnego jadania posiłków.

3.Wprowadzaj nowości!
Komponując jadłospis dla juniora, należy podawać mu zróżnicowane produkty zawierające kluczowe składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednocześnie trzeba pamiętać, że roczne dziecko nie może jeść wszystkich dań z dorosłego stołu. Nowe posiłki należy wprowadzać stopniowo i ostrożnie, obserwując przy tym reakcję malucha. Dziecko po 1. urodzinach każdego dnia staje się coraz bardziej zaradne, więc nauka samodzielnego jedzenia będzie dla niego ciekawym doświadczeniem.

ycipk-10ibnc

4.Mleko przede wszystkim
Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia staje się coraz bardziej różnorodna, to niezmiennie jej ważnym elementem powinno być mleko, i produkty mleczne. Eksperci zalecają, aby w codziennej diecie małego dziecka pojawiły się dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i 1 porcja produktów mlecznych[2]. Warto przy tym pamiętać, że mleko krowie nie jest zalecane w diecie najmłodszych w nadmiernych ilościach, nie jest bowiem dobrym źródłem ważnych składników odżywczych, takich jak witamina D, wapń czy żelazo, których junior potrzebuje znacznie więcej niż jego rodzice. Jednocześnie zbyt wczesne i nadmierne podawanie mleka krowiego małemu dziecku może przynieś negatywne skutki. Np. nadmiar białka w młodym organizmie obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy czy otyłości.

5.Odpowiadaj na potrzeby małego brzuszka
Dziecko po 1. roku życia nadal intensywnie się rozwija – jest to też okres, w którym nabywa wiele nowych umiejętności. Jest również bardziej aktywne i odbiera więcej różnorodnych bodźców, tym samym poświęca więcej uwagi – dla tak młodego organizmu to duży wysiłek. To dlatego jego organizm potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza[3]. Jak to wszystko zmieścić w tak małym brzuszku? Z pomocą przychodzi Bebiko Junior 3 NutriFlor+[4] – już dwa kubki tego mleka modyfikowanego dziennie pomagają uzupełnić dietę małego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarczają:

  • 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
  • 80% zalecanego dziennego zapotrzebowania na witaminę D,
  • 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na* jod*[5].

6.Zwróć uwagę na to, co podajesz
Prawidłowa dieta jest kluczowa dla wsparcia rozwoju młodego organizmu. Równie ważna jest jakość produktów, jakie podajemy roczniakowi. Młody organizm wciąż dojrzewa, a jednocześnie jest bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Dlatego istotne jest, aby wybierane dla niego produkty były bezpieczne i pochodziły z zaufanych źródeł.

ycipk-10ibnc

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[2] Tamże.
[3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.
[4] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.
[5] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-10ibnc

ycipk-10ibnc
ycipk-10ibnc