7. PZU Bieg po Nowe Życie

Znani ludzie wraz ze sportowcami z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji w szczytnym celu maszerowali z kijami.

7. PZU Bieg po Nowe Życie
Źródło zdjęć: © mat. prasowy

Znani ludzie wraz ze sportowcami z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji w szczytnym celu maszerowali z kijami.

W Warszawie odbył się 7. PZU Bieg po Nowe Życie. Przed marszem gwiazd i osób po przeszczepieniu podjęliśmy w Łazienkach Królewskich próbę pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób biorących udział jednocześnie w marszu nordic walking. Uczestnicy dopisali, nieoficjalnie osiągnęliśmy cel. Teraz czekamy na zatwierdzenie rekordu.

Bieg po Nowe Życie to inicjatywa promująca edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizująca społeczeństwo do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. Wydarzenie to po raz pierwszy odbyło się przed pięcioma laty w Wiśle. Ambasadorem tego wydarzenia jest Przemysław Saleta, który w 2007 roku oddał nerkę swojej córce Nicole ratując jej w ten sposób życie.

Próba pobicia rekordu Guinnessa

W sobotę podjęliśmy w Łazienkach Królewskich próbę pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób uczestniczących jednocześnie w marszu nordic walking. Uczestnicy dopisali, maszerowało z nami ponad 1700 osób. 3,5-kilometrową trasę pokonał m.in. 86-letni Jerzy Hącia. Pan Jerzy, rodowity warszawiak, jest już na zasłużonej emeryturze. Z wykształcenia jest inżynierem budowlanym. - Szło mi się świetnie, żałowałem, że trasa się skończyła, bo jeszcze mógłbym maszerować - żartował na mecie pan Jerzy. Dlaczego akurat nordic walking? To sport dla każdego, także dla osób w zaawansowanym wieku i mniej sprawnych. W dodatku, nie wymagających żadnych specjalnych umiejętności ani talentów. - Sztukę chodzenia z kijami można opanować naprawdę w pięć minut - przekonywała przed startem marszu gwiazd aktorka Dorota Stalińska.

Gwiazdy z kijami

W głównej części imprezy w trzyosobowych sztafetach startowali znani ludzi, osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele sponsorów i świata mediów. Na starcie zameldowało się aż 67 sztafet. O profesjonalną rozgrzewkę zadbała Mariola Bojarska-Ferenc. Od pierwszej edycji imprezy jest z nami Artur Siódmiak, znany piłkarz ręczny, który rozegrał 133 oficjalne mecze w reprezentacji Polski. - Dla mnie, sportowca, propagowanie ruchu w każdej postaci jest bardzo ważne. Ta impreza w dodatku propaguje bardzo ważną ideę. Pokazuje, że po śmierci nasze narządy nie muszą się marnować, że mogą komuś uratować życie. To bardzo ważne, żeby o tym mówić. Przecież jeszcze tak niedawno to był w zasadzie temat tabu, praktycznie nie rozmawiało się o tym - mówi sportowiec.

Po raz drugi w PZU Biegu po Nowe Życie wzięła udział Izabela Trojanowską. - Podaj cegłę, podaj cegłę, zbudujemy nowy dom - zaśpiewała przed startem zachwyconym kibicom.
Piosenkarka mówi, że po raz pierwszy wzięła udział w PZU Biegu po Nowe Życie w marcu w Wiśle. Przekonałam się, jak bardzo ważne jest, żeby wspomagać tę inicjatywę. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, że by żyć, będzie potrzebować nowego narządu - mówi pani Izabela.

Na trasie marszu gwiazd zobaczyliśmy także m.in. ambasadora inicjatywy Przemysława Saletę, Tomasza Karolaka, Monikę i Zbigniewa Zamachowskich, Andrzeja Nejmana, Wojciecha Majchrzaka, Maję Barełkowską Cyrwus, Jolantę Fraszyńską, Bartosza Obuchowicza, Rafała Zawieruchę, Izabelę Zwierzyńską, Annę Gzyrę, Agnieszkę Mrozińską Jaszczuk, Marietę Żukowską, Daniela Zawadzkiego, Konrada Marszałka, Lidię Kopanię, Szymona Wydrę, Piotra Kupichę, Łzy, Paullę, Marcina Millera, Sabinę Sago, Mariusza Totoszko, Otylię Jędrzejczak, Piotra Gruszkę, Pawła Zagumnego, Grzegorza Kotowicza, Jacka Czachora, Marka Plawgo, Katarzynę Pakosińską, Łowców.B, Odetę Moro, Beatę Sadowską, Michała Olszańskiego, Jerzego Mielewskiego, Paulinę Sykut-Jeżynę, Rafała Maślaka i wielu, wielu innych.

<

W PZU Biegu po Nowe Życie zadebiutował Tomasz „ Titus” Pukacki, wokalista i basista legendarnego zespołu Acid Drinkers. - To przecież niesamowite, że dzisiaj człowiek może otrzymać część zamienną. Jeśli ktoś taki jak ma w tej dziedzinie coś pożytecznego do zrobienia, to musi to zrobić - uważa muzyk.

Drugie życie po przeszczepie

Nie byłoby PZU Biegu po Nowe Życie, gdyby nie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji. Członkowie stowarzyszenia uprawiając czynnie sport pokazują, że podarowane im narządy nie zostały zmarnowane, że dostali szansę na drugie życie. - Impreza ta ma nie tylko wymiar edukacyjny. Tutaj także osoby po przeszczepach integrują się, spędzają czas razem – mówi Krystyna Murdzek, szefowa stowarzyszenia.

Dodaje, że jej marzeniem jest, by w Polsce dopuszczono także dawstwo altruistyczne. Dawca altruistyczny to osoba, która oddaje nerkę lub część wątroby nie wskazując biorcy. Dodanie takich dawców do dawców rodzinnych pozwoliło w wielu krajach świata osiągnąć odsetek do 50 proc. przeszczepień nerek od żywych dawców. W Polsce wynosi on zaledwie kilka procent.

W czerwcu w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus dokonano pionierskiej operacji, w czasie której trzy pary wymieniły się nerkami. Osoby te także wzięły udział w PZU Biegu po Nowe Życie. W Łazienkach Królewskich pojawiła się m.in. jedna z dawczyń, Jolanta Perlińska. Oddała swoją nerkę Elżbiecie Wilk. Dzięki temu jej brat także otrzymał nowy narząd. - Nie wahałam się ani chwili. Po operacji leżałam obok niego na oddziale intensywnej terapii. Widziałam, że nowa nerka pracuje, że dostał szansę na życie - wspomina pani Jolanta.

Strefa Zdrowia PZU

Odwiedzający strefę zdrowia PZU mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych i porad dietetyka, wykonać EKG, zmierzyć poziom cukru we krwi i cholesterolu, wykonać analizę składu ciała. W ramach akcji „Podziel się kilometrem” na profesjonalnych bieżniach, orbitrekach i rowerach treningowych zbierane były pieniądze na dla Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

Ważne wydarzenie dla Warszawy

Wydarzenie odbywało się w pod patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W jednej ze sztafet wystartował Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak - Nie podpisałem jeszcze oświadczenia woli, że godzę się na pobranie narządów po mojej śmierci, ale mam zamiar to zrobić, jeśli się uda, to jeszcze dzisiaj - mówił przed startem.

Choć nie wynik był najważniejszy….

Choć nie wynik jest w tym wydarzeniu najważniejszy odnotujmy, że w 7. PZU Biegu po Nowe Życie zwyciężyła sztafeta Runners prowadzona przez Marka Plawgo - znakomitego sportowca, medalistę Mistrzostw Świata w biegu płotkarskim na 400 m i sztafecie 4x400 m. Towarzyszyli mu Łukasz Bojanowski – sportowiec z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, trzy lata po przeszczepieniu nerki, medalista Zimowych Światowych Igrzysk Osób po Transplantacji oraz Paweł Kempa z redakcji Runner`s World.

Drugie miejsce zajęła sztafeta Radio ZET, która poprowadził lider zespołu Feel Piotr Kupicha, trzecie kolejna sztafeta medialna dwutygodnika SHOW z Izą Zwierzyńską.

Tomasz Furtak

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)