8 sposobów, by zachować zdrową skórę zimą
Zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na ciągłe zmiany temperatury, wiatr i mróz, a także na wysuszające działanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W tym okresie wymaga więc specjalnej pielęgnacji i solidnego nawilżenia.
09.12.2013 | aktual.: 29.06.2018 14:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na ciągłe zmiany temperatury, wiatr i mróz, a także na wysuszające działanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W tym okresie wymaga więc specjalnej pielęgnacji i solidnego nawilżenia.
Porządnie oczyszczaj
Skórę twarzy myj delikatnymi preparatami, najlepiej takimi, które nie zawierają alkoholu, mydła i nie mają działania wysuszającego. Polecamy mleczka, śmietanki kosmetyczne, a w przypadku szczególnie tłustej cery, żele do twarzy. Przesuszające toniki będą musiały zaczekać do wiosny. Pamiętaj, by porządnie oczyszczać skórę twarzy rano i wieczorem, bez względu na to, czy robiłaś tego dnia makijaż. Dokładne wykonanie tego zabiegu pozwoli cerze przyjąć i wchłonąć jak najwięcej składników z kremów ochronnych czy odżywczych, które zastosujesz później.
Nawilżaj ciało
Chociaż zimą nie ma nic przyjemniejszego od relaksu w wannie, nie przesadzaj z kąpielą. Zbyt długie przebywanie w wodzie sprawi, że paradoksalnie odwodnisz swoją skórę, zamiast ją nawilżyć. Zdecyduj się więc na szybki prysznic, po czym delikatnie osusz skórę ręcznikiem i błyskawicznie nałóż balsam. Dzięki temu zabezpieczysz ją przed odwodnieniem i wysuszeniem. Dlaczego trzeba to zrobić szybko, zaraz po wyjściu spod prysznica? Woda powoduje, że naskórek delikatnie "pęcznieje", wilgoć szybciej z niego ucieka, ale jednocześnie składniki odżywcze wchłaniają się lepiej. Zimą twoja skóra jest szczególnie narażona na przesuszanie, warto więc sięgnąć po bogatszy, kojący krem lub balsam. Dobrym rozwiązaniem dla suchej skóry będą również oliwki i preparaty zawierające masło shea lub mocznik.
Chroń twarz
Skóra twarzy narażona jest na silne i bezpośrednie działanie wiatru i mrozu. Jest to jedyna część naszego ciała, której nie osłaniamy zimą. Wychodząc z domu nakładaj bardziej tłusty niż latem, ale niezbyt ciężki dla skóry, krem. Ważne, by posmarować się mniej więcej kwadrans przed wyjściem, tak, aby preparat mógł się dokładnie wchłonąć! Nie rezygnuj zimą z fluidu, ponieważ stanie się on dodatkową warstwą ochronną dla twojej twarzy. Pamiętaj też o delikatnej skórze wokół oczu. Rano zastosuj przeznaczony do tych miejsc lekki krem półtłusty, który ochroni cienką i wrażliwą skórę przed mrozem i wiatrem. Nie zapominaj też o tym, że zimą słońce odbija się od śniegu silniej niż np. od piasku na plaży i jest szczególnie niebezpieczne dla oczu. Musisz koniecznie pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, zwłaszcza jeśli zamierzasz dłużej przebywać na dworze.
Zadbaj o usta
Nasze wargi nie znoszą mrozu. Pozbawione są gruczołów łojowych i dlatego zimą pękają i pierzchną. Stosuj więc natłuszczającą pomadkę i zawsze miej ją przy sobie. Wieczorem zaś samodzielnie możesz wykonać masaż ust. Użyj do tego miękkiej szczoteczki do zębów. Zmocz ją pod ciepłą wodą, tak, aby zmiękczyć włókna i kolistymi ruchami masuj wargi. Zabieg ten usuwa zrogowaciały naskórek i poprawia ukrwienie. Na noc warto posmarować je miodem. Jeśli tylko uda ci się go nie zlizać, sprawi, że twoje usta będą miękkie i nawilżone.
Pamiętaj o dłoniach
Gdy temperatura za oknem jest bliska zeru, powinnaś pamiętać o noszeniu rękawiczek, gdyż dłonie już wtedy narażone są na odmrożenie. W zimowe dni przyda im się również intensywnie regenerujący krem, a także peeling. Możesz przygotować go samodzielnie, w domowych warunkach. Do tego celu użyj np. grubej soli kuchennej czy wiórków kokosowych. Zmieszaj je z mleczkiem do twarzy albo balsamem, by otrzymać gęstą papkę. Tak przygotowany peeling kolistymi ruchami wcieraj w dłonie przez około trzy minuty. Całość spłucz, a następnie nałóż na ręce tłusty krem, maskę lub balsam do ciała.
Chroń się przed słońcem
Nie tylko latem musisz zabezpieczać się przed niebezpiecznymi promieniami UV. Jesienne i zimowe słońce potrafi być zdradliwe, powinnaś więc stosować kremy z filtrami przez cały rok. Zmęczona zimą skóra staje się jeszcze bardziej wrażliwa na słońce, zaś podczas pięknego, bezchmurnego dnia, od śniegu odbija się około 80 proc. szkodliwych promieni UV. O tej porze roku należy unikać opalania się w solariach. Zbyt duża różnica temperatur może przyczynić się do uszkodzenia naskórka. Jeśli chcesz, by twoja skóra miała złocisty odcień, zastosuj raczej delikatne samoopalacze lub kremy brązujące.
Pij wodę
Zimą częściej odczuwamy głód, niż pragnienie. Chcąc ogrzać swój organizm, sięgamy po substancje odżywcze zawarte w pokarmach, a zapominamy o regularnym nawadnianiu. Pamiętaj, że twoja skóra potrzebuje również nawilżania od wewnątrz. Pozbawiona wody piecze, możesz również odczuwać nieprzyjemne napięcie i obserwować łuszczenie naskórka. Dlatego odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularne spożywanie wody jest ważnym czynnikiem nawilżającym i odżywiającym skórę. Nawet w miesiącach zimowych powinnaś wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Szczególnie polecamy niesłodzone napoje i niegazowaną wodę mineralną, która dodatkowo dostarczy twojemu organizmowi niezbędnych składników, takich jak magnez, wapń, czy sód.
Wzmacniaj skórę od środka
Jeśli masz tendencję do pękających naczynek, powinnaś zainwestować w preparat specjalistyczny przeznaczony na zimę, bogaty w substancje uszczelniające, wzmacniające i obkurczające naczynka krwionośne. W tym celu łykaj suplementy diety zawierające witaminy C i K, arnikę, rutynę czy wyciąg z kasztanowca. Zbawienna dla skóry jest również witamina D, która poprawia jej koloryt. Naturalnie organizm wytwarza ją pod wpływem promieni słonecznych. Jednak zimą trudno o jej najbardziej podstawowe źródło, więc warto wprowadzić do diety składniki, które pomogą uzyskać tą istotną substancję odżywczą. Są to m.in. kakao, ryby morskie (łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź) oraz żółtko jaj.
Katarzyna Cebula (kc/mtr), kobieta.wp.pl