Aby ogród był piękny i praktyczny
21.07.2006 16:13, aktual.: 27.07.2006 12:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Miło jest latem posiedzieć w pięknie zadbanym ogródku, odpoczywać i relaksować się na łonie natury. Jednak aby nacieszyć oko, nasza zielona przestrzeń musi być zadbana i rozsądnie rozplanowana.
Miło jest latem posiedzieć w pięknie zadbanym ogródku, odpoczywać i relaksować się na łonie natury. Jednak aby nacieszyć oko, nasza zielona przestrzeń musi być zadbana i rozsądnie rozplanowana. Problem z zagospodarowaniem powierzchni ogródka najczęściej jest związany z wieloma dylematami. Zwykle trudno podjąć decyzję, czy lepiej zwyczajnie na całości zasiać trawę, a może powsadzać kolorowe kwiaty. Z drugiej strony kusząco wyglądają oczka wodne oraz piękne krzywy ozdobne. Co wobec tego najlepiej wybrać?
Można oczywiście zdecydować się na połączenie wszystkich tych elementów, jednak należy pamiętać, że przy małej powierzchni może to dać efekt bałaganu i chaosu. Poza tym istnieje ryzyko, iż nasz ogródek przestanie być praktyczny. Jeśli z miłości do roślinek obsadzimy nimi całą przestrzeń, w pewnym momencie zabraknie nam potrzebnego miejsca, by się zrelaksować, wygodnie usiąść i podziwiać otaczające nas kwiaty. Gorzej, jeśli po wsadzeniu pięknych roślin przestaniemy o nie dbać, bardzo szybko śliczne rośliny zarosną chwastami i uschną.
Dlatego też lepiej najpierw pomyśleć, ile czasu możemy poświęcić na prace ogrodowe oraz w jaki sposób najbardziej lubimy spędzać czas w ogródku. Jeżeli uwielbiamy pielęgnować kwiaty, obserwować, jak się rozwijają i rosną, świetnym rozwiązaniem będzie skarpa lub klomb, które zagospodarujemy kwiatkami. Przy odrobinie wiedzy możemy tak je dobrać, by przez kilka miesięcy zawsze jakieś były w rozkwicie. Kwiaty wymagają najwięcej czasu, pielęgnacji oraz wiedzy. Nie wystarczy je zasadzić i podziwiać, jak rosną. Trzeba wiedzieć, iż każda roślinka jest inna – jedne potrzebują więcej światła, inne muszą być często podlewane (np. petunie, surfinie). Ważne też, aby pamiętać, które należy na zimę ochronić (wszystkie zimujące w glebie cebulowe) lub całkowicie wysadzić z ziemi (np. begonie, dalie). Dla osób które pragną mieć piękny ogród, ale nie chcą spędzać zbyt wiele czasu, by dbac o niego, godne polecenia są trawniki oraz krzewy ozdobne. Jeżeli lubimy wylegiwać się na słońcu, zjeść obiad na świeżym powietrzu oraz miło
spędzić czas ze znajomymi na wspólnym grillowaniu, najlepiej odpowiednio przygotować ziemię (wyrównać teren, odżywić glebę) i zasiać trawę.
Na zdrowej, równo przystrzyżonej trawie można się wspaniale zrelaksować, poleżeć, poczytać książkę i poopalać się. Jednak aby nieco urozmaicić ogród, można posadzić w nim krzaki ozdobne (np. irga, thuja, jodła koreańska), zwłaszcza jeśli posadzimy je wzdłuż płotu, oddzielą nas one od sąsiadów oraz wywołają bardziej intymną atmosferę. Taką funkcję pełnią też altanki, które oprócz tego, że pozwolą nam poczuć się nieco odizolowanym, mogą też stanowić element ozdobny. Dzięki roślinom pnącym lub kwiatom, które zawiesimy w donicach, nasza altanka będzie stanowiła przytulny zakątek. W ten sposób nasz ogród będzie zawsze pięknie wyglądał, a my nie będziemy musieli poświęcać zbyt dużo czasu na jego pielęgnację.
Ci, którzy mają wielki ogród, mogą go podzielić na część wypoczynkową oraz miejsca typowo ozdobne. Na większych przestrzeniach wspaniale wyglądają oczka wodne, większe krzaki oraz drzewa. Oczywiście im więcej elementów ozdobnych, tym więcej pracy. Dlatego decyzję o założeniu np. oczka wodnego należy dobrze przemyśleć, gdyż czeka nas przy nim wiele zajęć. Jeśli zaniedbamy nasz mały stawek, bardzo szybko zamieni się on w niechlujne bajorko, które zamiast zdobić, oszpeci nasz ogród. Watro też pamiętać, iż oczko wodne wymaga większych nakładów finansowych. Oprócz niezbędnych filtrów, przydatnych napowietrzaczy czy oczyszczaczy stawowych, można też zakupić inne urządzenia, dzięki którym urozmaicimy nasze oczko o mały wodospad czy fontannę. Z pewnością piękne oczko wodne jest marzeniem amatorów flory i fauny wodnej, gdyż można w nim hodować ryby, żaby oraz wiele innych malutkich żyjątek. Nie należy jednak zapominać, że oprócz zwierząt, które z radością obserwujemy, przy wodzie pojawiają się też nieproszeni goście.
Z pewnością odwiedzą nas komary oraz szkodliwe bakterie pojawiające się w wodzie, z tymi ostatnimi należy bezwzględnie walczyć.
Jeśli nie jesteśmy aż tak leniwi, że częstsze grabienie liści z trawnika stanowi dla nas problem, wspaniałym rozwiązaniem są drzewa owocowe. Po pierwsze możemy pod nimi znaleźć cień w upalne dni a po drugie nic nie smakuje lepiej niż gruszki i jabłka z własnego ogródka.
Myśląc o zagospodarowaniu ogródka nie można zapomnieć o zwierzętach. Jeśli posiadamy psy lub koty, które biegają po ogrodzie, kwestię oczka wodnego musimy jeszcze poważniej rozważyć. No i przede wszystkim należy psa częściej wyprowadzać na spacer, gdyż nasza praca pójdzie na marne, jeśli nas ulubieniec urządzi sobie toaletę z naszego wypielęgnowanego klombu.
Jednak nawet jeśli praca w ogródku zajmuje nam dużo czasu i energii, na pewno nie jest to czas stracony, a dla wielu stanowi nawet relaks i przyjemność. Poza tym chyba nic nie pachnie piękniej niż świeżo koszona trawa. I żadne jabłko nie jest tak dobrze, jak to zerwane prosto z własnego drzewa. A po ciężkim dniu pracy odpoczynek na łonie natury, przy kolorowych kwiatkach, szumie wody z naszego oczka, to chyba największa radość.