Adwent 2022. Czego nie powinno się w tym czasie robić? Najważniejsze tradycje i symbole

W wielu polskich domach można w tym czasie spotkać wieńce adwentowe z czterema świecami
W wielu polskich domach można w tym czasie spotkać wieńce adwentowe z czterema świecami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Juan Villalobos

27.11.2022 16:09, aktual.: 28.11.2022 08:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grudzień to ważny miesiąc dla wszystkich katolików ze względu na adwent, czyli czas przygotowywania się do uroczystych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Co warto wiedzieć o tym szczególnym czasie?

Tegoroczny adwent rozpoczyna się w niedzielę 27 listopada i tradycyjnie potrwa do 24 grudnia, czyli do Wigilii Bożego Narodzenia. To ważny czas dla katolików, ponieważ początek adwentu to także pierwszy dzień nowego roku liturgicznego. W ciągu tych czterech tygodni, księża będą odprawiać msze w fioletowych szatach liturgicznych, a wiele osób rano lub wieczorem codziennie będzie uczestniczyło w roratach.

Data rozpoczęcia adwentu jest ruchoma, co roku więc rozpoczyna się innego dnia. Zwykle rozpoczęcie przypada pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia. Zawsze jednak obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem, co ma symbolizować czterdziestodniową wędrówkę Izraelitów przez pustynię po ucieczce z niewoli egipskiej.

Tradycje i symbole adwentowe

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście. Dla starożytnych Rzymian wiązało się z przyjazdem cezara. Dla chrześcijan oznacza oczekiwanie na przyjście Mesjasza - zarówno upamiętniające jego przyjście na świat, jak i powtórne, związane z sądem ostatecznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym czasie w kościołach w tygodniu odprawiane są roraty, czyli msze poświęcone Matce Bożej. Często dzieci noszą w tym czasie ze sobą lampiony, które oświetlają początek mszy, gdy światła w kościele są przygaszone. Symbolicznie nawiązują one do przypowieści o roztropnych pannach, czekających z płonącymi lampami na przyjście Oblubieńca.

W wielu domach można znaleźć tradycyjny wieniec adwentowy z czterema świecami, którego poszczególne elementy także mają swoje symboliczne znaczenie. Co tydzień zapalana jest kolejna świeca, pierwsza z nich jest świecą pokoju, druga - wiary, kolejna - miłości i ostatnia - nadziei. Z kolei zielone gałązki, które znajdują się w każdym wieńcu oznaczają życie i nadzieję, a okrągła forma wieńca - powracający cykl życia.

W tym czasie sporą popularnością cieszy się także kalendarz adwentowy, pozwalający odliczać dni od 1 grudnia do Wigilii. Wywodzi się z XIX wieku z tradycji pielęgnowanej przez luteran, jednak dziś chętnie w ten sposób odliczają czas także katolicy.

Tego nie powinno robić się w czasie adwentu

Dla katolików czas adwentu jest nie tylko czasem radosnego oczekiwania, ale i zadumy. Przed laty ostatnią zabawą przed świętami były andrzejki, a w czasie adwentu nie wolno było organizować przyjęć. Odmawiano także spożywania alkoholu, a także poszczono w środy, piątki i soboty.

Obecnie Kodeks Prawa Kanonicznego niczego nie nakazuje, zachęca jednak do ograniczania uczestnictwa w zabawach i np. przestrzegania postu w piątki. Wiele osób jednak podejmuje pewne postanowienia i stara się np. nie jeść w tym czasie słodyczy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (165)
Zobacz także