Adwent 2022. Czego nie powinno się w tym czasie robić? Najważniejsze tradycje i symbole

Grudzień to ważny miesiąc dla wszystkich katolików ze względu na adwent, czyli czas przygotowywania się do uroczystych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Co warto wiedzieć o tym szczególnym czasie?

W wielu polskich domach można w tym czasie spotkać wieńce adwentowe z czterema świecami
W wielu polskich domach można w tym czasie spotkać wieńce adwentowe z czterema świecami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Juan Villalobos

Tegoroczny adwent rozpoczyna się w niedzielę 27 listopada i tradycyjnie potrwa do 24 grudnia, czyli do Wigilii Bożego Narodzenia. To ważny czas dla katolików, ponieważ początek adwentu to także pierwszy dzień nowego roku liturgicznego. W ciągu tych czterech tygodni, księża będą odprawiać msze w fioletowych szatach liturgicznych, a wiele osób rano lub wieczorem codziennie będzie uczestniczyło w roratach.

Data rozpoczęcia adwentu jest ruchoma, co roku więc rozpoczyna się innego dnia. Zwykle rozpoczęcie przypada pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia. Zawsze jednak obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem, co ma symbolizować czterdziestodniową wędrówkę Izraelitów przez pustynię po ucieczce z niewoli egipskiej.

Tradycje i symbole adwentowe

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście. Dla starożytnych Rzymian wiązało się z przyjazdem cezara. Dla chrześcijan oznacza oczekiwanie na przyjście Mesjasza - zarówno upamiętniające jego przyjście na świat, jak i powtórne, związane z sądem ostatecznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym czasie w kościołach w tygodniu odprawiane są roraty, czyli msze poświęcone Matce Bożej. Często dzieci noszą w tym czasie ze sobą lampiony, które oświetlają początek mszy, gdy światła w kościele są przygaszone. Symbolicznie nawiązują one do przypowieści o roztropnych pannach, czekających z płonącymi lampami na przyjście Oblubieńca.

W wielu domach można znaleźć tradycyjny wieniec adwentowy z czterema świecami, którego poszczególne elementy także mają swoje symboliczne znaczenie. Co tydzień zapalana jest kolejna świeca, pierwsza z nich jest świecą pokoju, druga - wiary, kolejna - miłości i ostatnia - nadziei. Z kolei zielone gałązki, które znajdują się w każdym wieńcu oznaczają życie i nadzieję, a okrągła forma wieńca - powracający cykl życia.

W tym czasie sporą popularnością cieszy się także kalendarz adwentowy, pozwalający odliczać dni od 1 grudnia do Wigilii. Wywodzi się z XIX wieku z tradycji pielęgnowanej przez luteran, jednak dziś chętnie w ten sposób odliczają czas także katolicy.

Tego nie powinno robić się w czasie adwentu

Dla katolików czas adwentu jest nie tylko czasem radosnego oczekiwania, ale i zadumy. Przed laty ostatnią zabawą przed świętami były andrzejki, a w czasie adwentu nie wolno było organizować przyjęć. Odmawiano także spożywania alkoholu, a także poszczono w środy, piątki i soboty.

Obecnie Kodeks Prawa Kanonicznego niczego nie nakazuje, zachęca jednak do ograniczania uczestnictwa w zabawach i np. przestrzegania postu w piątki. Wiele osób jednak podejmuje pewne postanowienia i stara się np. nie jeść w tym czasie słodyczy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
adwenttradycjekalendarz adwentowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (165)