Trwa ładowanie...

Agnieszka Osiecka nie była uwodzicielką. To tych mężczyzn pokochała

Agnieszka Osiecka to znana wielu pokoleniom Polaków autorka tekstów piosenek, poetka i pisarka. Jej życie prywatne było pełne podróży, przeżyć i romansów - chociaż nie była uwodzicielką czy wampem, mężczyźni bardzo się nią interesowali. Oto ci, z którymi się związała.

Agnieszka Osiecka jest jedną z najbardziej znanych polskich poetekAgnieszka Osiecka jest jedną z najbardziej znanych polskich poetekŹródło: AKPA, fot: Żyburtowicz
d8a4bor

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1939 roku. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na łódzkiej filmówce. Od 1954 roku związana była z modnym wówczas Studenckim Teatrem Satyryków. To właśnie wtedy rozpoczęło się jej niezwykle burzliwe miłosne życie.

Agnieszka Ociecka i Witold Dąbrowski

Dzięki STS-owi poznała swoją pierwszą wielką miłość - poetę Witolda Dąbrowskiego. To on, razem z kilkoma kolegami, był założycielem STS-u. Osiecka poznała Dąbrowskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży w 1955 roku. Relację z nim określiła jako "tę jedyną w swoim życiu walkę o szczęście", jednak ich związek nie potrwał długo. "Popsuliśmy go oboje" - mówiła później pierwsza dama polskiej piosenki.

Agnieszka Osiecka i Marek Hłasko

Znajomość z uznanym już wówczas pisarzem, "polskim Jamesem Deanem", rozwijała się na przełomie 1956 i 1957 roku. Z początku byli tylko przyjaciółmi, a Hłasko zwierzał się jej ze swoich sercowych przygód. Po pewnym czasie związali się ze sobą. Hłasko poprosił nawet ojca Osieckiej, Wiktora, o rękę córki. Związek rozpadł się jednak w 1958 roku, kiedy Hłasko wyemigrował do Paryża. Plotki głoszą, że Osiecka miała później wdać się w krótki, platoniczny romans z Giedroyciem, wydawcą. Z Hłaską wymieniała listy jeszcze wiele lat. Ostatni raz spotkali się w Los Angeles w 1968 roku, niedługo przed śmiercią pisarza.

d8a4bor

Agnieszka Osiecka i Wojciech Frykowski

Wojciech Frykowski był pierwszym mężem Agnieszki Osieckiej. Para pobrała się w 1963 roku, świadkami na ich ślubie byli aktor Bogumił Kobiela i kompozytor Krzysztof Komeda. Relacja Osieckiej i Frykowskiego była szybka i burzliwa – związek zakończył się rozwodem już pół roku później. Frykowski miał wielokrotnie zdradzać Osiecką. Ona z kolei mówiła, że czuła wobec niego fascynację, a nie miłość.

Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora

Do 1967 roku Agnieszka Osiecka związała się z Mieczysławem Rakowskim, lecz i ten związek nie przetrwał. Przede wszystkim równolegle miała romans z Jeremim Przyborą, słynnym współtwórcą Kabaretu Starszych Panów. Związek z trzynaście lat starszym od niej Przyborą długo był utrzymany w tajemnicy, ujawniła go dopiero publikacja "Listów na wyczerpanym papierze" - korespondencji Osieckiej i Przybory.

To właśnie dla niego Osiecka miała napisać jeden ze swoich największych przebojów - "Na całych jeziorach ty". W 1997 roku, już po śmierci Osieckiej, podczas koncertu "Zielono mi" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jej córka, Agata Passent powiedziała żartem, że piosenka powstała dla Stacha Popowskiego, leśnika z Mazur i znajomego Osieckiej. Magda Umer, przyjaciółka twórczyni, wyznała później, że wywołało to furię Przybory. "Co za bzdury! Przecież wiesz, że ona to napisała dla mnie. Nie mogłem tego wytrzymać, dziś się denerwuję, ale dała mi tyle cudowności, że nie żałuję ani chwili tego romansu" - mówił jej.

d8a4bor

Agnieszka Osiecka i Wojciech Jesionka

Po rozstaniu z Rakowskim i z Przyborą Agnieszka Osiecka związała się z Wojciechem Jesionką, reżyserem teatralnym. Para pobrała się 16 października 1966 roku, związek zakończył się rozwodem w 1970 roku. Rozstali się jednak dużo wcześniej.

Agnieszka Osiecka i Daniel Passent

Osiecka na początku lat 70. związała się z Danielem Passentem, dziennikarzem "Polityki". Nie wzięli ślubu, jednak owocem ich związku była Agata, która urodziła się w 1973 roku. Passent określał relację z Osiecką jako "pożar we krwi". Rozstali się po ośmiu wspólnych latach.

Osiecka związała się wtedy ze Zbigniewem Mentzlem, który był redakcyjnym kolegą Passenta. Byli parą do 1988 roku. Pisarka wchodziła jeszcze w związek z Michałem Kottem, synem słynnego krytyka literackiego, Jana Kotta. Jej ostatnią wielką miłością był André Hubner-Ochodlo, którego poznała trzy lata przed śmiercią.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Maja Hirsch o "BrzydUli" bez niej: "Nikt do mnie nie zadzwonił"

d8a4bor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8a4bor