Alkohol dobry dla naszej pamięci
Starsze osoby, które spożywają umiarkowane ilości alkoholu mogą być mniej zagrożone demencją - informuje serwis "BBC News/Health".
Starsze osoby, które spożywają umiarkowane ilości alkoholu mogą być mniej zagrożone demencją - informuje serwis "BBC News/Health".
Obserwując przez sześć lat 3069 osób wieku 75 i więcej lat, naukowcy z Wake Forest University wykazali, że ci, którzy wypijali osiem do 14 jednostek alkoholu (80-140 gramów czystego alkoholu) tygodniowo byli o 37 procent mniej narażeni na demencję niż wynosi średnia dla całej populacji.
Z drugiej strony ci, którzy wypijali powyżej 14 jednostek (140 gramów alkoholu), zapadali na demencję aż dwa razy częściej. W przypadku osób, które już na początku badań miały problemy ze sprawnością umysłową alkohol wydawał się przyspieszać postęp choroby.
Nie jest jasne, w jaki sposób alkohol miałby pomagać w zachowaniu sprawności umysłowej. Naukowcy przypuszczają, że może chodzić o obniżanie poziomu cholesterolu albo przeciwdziałanie powstawaniu zakrzepów. Badania na zwierzętach sugerują, ze alkohol wzmaga wydzielanie acetylocholiny, związku ważnego dla pamięci. W każdym razie specjaliści nie polecają niepijącym starszym osobom, by zaczęły pić w trosce o zdrowie, zwłaszcza, gdy mają już problemy z pamięcią czy koncentracją - alkohol może je pogłębić.
Sprawdzone sposoby na demencję to zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna i aktywność społeczna.