Trwa ładowanie...

Andrzej Duda wraz z żoną u papieża. Pierwsza dama pojawiła się w symbolicznej stylizacji

Agata Duda towarzyszyła mężowi podczas wizyty u papieża Franciszka. Pierwsza dama Polski musiała tego dnia założyć strój pasujący do papieskiej etykiety. W tej stylizacji nie ma mowy o przypadku.

Share
Czarna stylizacja Agaty Dudy to nie przypadek Czarna stylizacja Agaty Dudy to nie przypadek Źródło: PAP, fot: PAP/Vatican Media
d1emify

Andrzej oraz Agata Dudowie 1 kwietnia spotkali się z papieżem Franciszkiem. Polska para prezydencka udała się w tym celu do Watykanu. Agata Kornhauser-Duda podczas papieskiej audiencji miała na sobie wyjątkowy strój. Ten ubiór obowiązuje kobiety, które przekraczają mury watykańskiej siedziby papieskiej, aby spotkać się z najwyższym duchownym.

Protokół watykański mówi jasno. Agata Duda musiała dostosować się do regulaminu

Jeżeli na papieskiej audiencji ma pojawić się kobieta, musi ona włożyć odpowiedni strój. Według watykańskiego protokołu ma obowiązek mieć na sobie czarną sukienkę z długim rękawem oraz czarny welon, który zagrywa głowę. Nie może również przesadzać z biżuterią czy innymi dodatkami. Ubiór ma być czarny i prosty.

Watykan, 01.04.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (L), papież Franciszek (C) oraz pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda (P) podczas audiencji polskiej pary prezydenckiej u papieża Franciszka, 1 bm. w Watykanie. Jak relacjonował prezydent, podziękował papieżowi za opiekę duchową i modlitwę za Polskę i Polaków, za Ukrainę i naród ukraiński w tej niezwykle trudnej chwili, a także za potępienie wojny. (kf) PAP/Vatican Media HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES PAP
Stylizacja Agaty Dudy to nie przypadek Źródło: PAP, fot: PAP/Vatican Media

Agata Kornhauser-Duda oczywiście spełniła obowiązujące wymogi, pojawiając się u boku męża w czarnej stylizacji z welonem okalającym głowę. Nie było też mowy o zbędnych dodatkach. Pierwsza dama trzymała się zasady: im mniej, tym lepiej.

Od reguły są wyjątki - te kobiety podczas audiencji występują w bieli

Istnieje watykański zapisek, który daje kobiecie przywilej noszenia białej sukni. W stylizacji w tym kolorze mogą wystąpić małżonkowie królów lub katolickie królowe. Z tego też względu w bieli na audiencji u papieża Franciszka pojawi się Letizia, królowa Hiszpanii, księżna Monako Charlene, Fabiola, czyli monarchini Belgii oraz Maria Teresa, księżna luksemburska.

Okazuje się, że nie wszystkie panie stosują się do obowiązujących w Watykanie zasad. Rosyjska pierwsza dama, którą niegdyś była Raisa Gorbaczowa, na audiencji u Jana Pawła II wystąpiła w czerwonej sukni. Pierwsza dama Azerbejdżanu, mimo że nie wyznaje katolickiej wiary, u papieża Franciszka pojawiła się w białym welonie. Na biel, tym razem na sukni, postawiła też Cherie Blair, kiedy towarzyszyła swojemu mężowi w 2016 roku podczas spotkania z Benedyktem XVI.

d1emify

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Maja Sablewska ocenia styl Agaty Dudy

d1emify
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1emify
d1emify