FitnessAtakuje w lecie. Bolesne ukąszenia to najmniejszy problem

Atakuje w lecie. Bolesne ukąszenia to najmniejszy problem

Komary i kleszcze to nie jedyne insekty, które zagrażają nam w ciągu lata. Równie nieprzyjemne jest spotkanie z muchą końską, której ugryzienie jest bardzo bolesne. Jak chronić organizm przed przykrymi konsekwencjami, wynikającymi ze spotkania z gzem? Podpowiadamy.

Ukąszenie muchy końskiej może mieć poważne konsekwencje
Ukąszenie muchy końskiej może mieć poważne konsekwencje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Szukając ochłody od wysokich temperatur, chętnie spędzamy czas nad zbiornikami wodnymi, niestety to właśnie tutaj najczęściej grasują muchy końskie. Potrafią boleśnie zaatakować zwierzęta, a także ludzi, a ból i swędzenie to jedynie podstawowe konsekwencje ugryzienia.

Mucha końska, inaczej określana jako bąk bydlęcy, jusznica deszczowa, czy gzem należy do rodziny muchówek. Jest podobna do zwykłej muchy, jednak jest znacznie większa. Charakteryzuje ją wąski, wydłużony tułów, a także brązowe skrzydła. Owad ten lubi ciepło i wilgoć, dlatego przeważnie można go spotkać przy zbiornikach wodnych tj. jeziora, baseny. Występują także w okolicy stadnin i przy oborach. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Który z owadów żądli najboleśniej?

Ugryzienie muchy końskiej jest bolesne

Co prawda dużo częściej zdarzają się ukąszenia komarów, to jednak ugryzienia muchy końskiej są zdecydowanie bardziej swędzące i bolesne. Środki odstraszające owady przeważnie na nie nie działają, dlatego warto zabezpieczyć się w inny sposób. Zakrycie ciała lub bieżące odganianie muchy końskiej to nie jedyny sposób zabezpieczenia się przed ugryzieniem. 

Muchy końskie przyciąga zapach wydzielanego potu. Ugryzienie wywołuje bolesny dyskomfort zarówno w chwili ukąszenia, jak i w późniejszym okresie. Substancje zawarte w ślinie tego owada prowadzą do powstania opuchlizny w miejscu ukąszenia. 

Skutki ugryzienia muchy końskiej

Kontakt z jadem muchy końskiej może spowodować zaczerwienienie skóry (tzw. rumień) wraz z miejscowym wzrostem temperatury. Czasami z ranki po ugryzieniu może wydobywać się krew. Symptomom zazwyczaj towarzyszy uciążliwe swędzenie, a na obszarze obrzęku może pojawić się bolesny pęcherz.

Te dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 14 dni od momentu ugryzienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby powstrzymać się od drapania, które może doprowadzić do stanu zapalnego oraz zwiększyć niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Zagrożenia po ugryzieniu muchy końskiej

Mucha końska może przenosić groźne choroby i pasożyty m.in. boreliozę, bakterię wąglika czy patogeny wirusa polio. Osoby, które nie wykazują reakcji alergicznej na ślinę owadów, mogą być się jednak bezpieczniejsze. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które często są atakowane przez muchy końskie lub u osób uczulonych.

Skutkiem ugryzienia może być wstrząs anafilaktyczny. Jest on zagrożeniem dla życia i wiążę się m.in. z gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego. Innymi symptomami są zimne poty, duszność, nagle osłabienie. Wstrząs anafilaktyczny może zakończyć się śmiercią. Jeżeli spotkanie z muchą końską doprowadzi do wstrząsu, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. 

Domowy sposób pomoże w złagodzeniu bólu

Jeśli mucha końska zdoła nas ugryźć, warto sięgnąć po domowy sposób leczenia, który złagodzi ból i przyspieszy proces gojenia. Zimne okłady lub kompresy z kostek lodu owiniętych w ręcznik, uśmierzą ból. Dobrze jest także zażyć wapno. Równie skutecznymi sposobami są specjalne plastry na ukąszenia, które tworzą mechaniczną barierę ochronną poprzez odseparowanie miejsca ukąszenia od kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Warto pamiętać, że muchy końskie nie lubią zapachu kocimiętki oraz sprayów na bazie permytryny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie