FitnessBabcie nie miały racji. Tej przyczyny przeziębienia na pewno nie znasz

Babcie nie miały racji. Tej przyczyny przeziębienia na pewno nie znasz

Babcie nie miały racji. Tej przyczyny przeziębienia na pewno nie znasz
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

03.10.2018 11:21, aktual.: 03.10.2018 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czerwony nos, kaszel niepozwalający złapać oddechu, zalegające w gardle flegma i tony chusteczek higienicznych – przeziębienie nigdy nie jest przyjemne. Jeśli masz wrażenie, że z jakiegoś powodu bakterie i wirusy upatrzyły sobie właśnie ciebie – możesz mieć rację. Okazuje się, że niektórzy cierpią z powodu przeziębienia częściej niż inni i jest na to naukowe wyjaśnienie.

Badacze z University of Virginia odkryli, że przyczyną nasilonych objawów przeziębienia są bakterie, ale nie te odpowiedzialne za chorobę, tylko te, które każdy z nas ma... w nosie. Mowa o bakteriach Staphylococcus epidermidis (bakterie z grupy gronkowców). Naukowcy pod kierownictwem dr Ronalda Turnera dowiedli, że u osób, których nosy zawierają więcej bakterii z tej grupy, nieprzyjemne objawy przeziębienia są bardziej nasilone i występują częściej niż u tych, których nosy zawierają ich mniej.

W badaniu wzięło udział 152 osób. Bazując na kompozycji bakterii znajdujących się w nosach uczestników, zespół dr Turnera podzielił ich na sześć różnych grup. Każda z tych grup w inny sposób reagowała na wirusy wywołujący przeziębienie. U grupy, w której było najwięcej bakterii gronkowca, reakcja organizmu na kontakt z wirusami była ostrzejsza.

"To zaskakujące i interesujące, że można wyróżnić aż sześć różnych typów oraz to, że bakterie obecne w organizmie mają wpływ na to, jak ten organizm reaguje na wirusy i czy jest na nie podatny" – przyznał dr Turner.

Dr Turner podkreśla jednak, że związek między gronkowcem a przeziębieniem to jedynie poszlaka i przyczynek do dalszych badań. Wyjaśnia również, że jeśli u kogoś występują silniejsze i częstsze objawy przeziębienia niż u innych, nie musi to oznaczać obecności bakterii z grupy gronkowców.

Źródło: Independent

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także