Trwa ładowanie...

Barszcz Sosnowskiego w województwie opolskim. Czytelnik WP ostrzega

Barszcz Sosnowskiego może być bardzo niebezpieczny. Czytelnik WP ostrzega innych przed toksyczną rośliną, która znajduje się pomiędzy Goświnowicami a Nysą. Sprawa została zgłoszona odpowiednim organom.

Share
Barszcz Sosnowskiego w województwie opolskim. Czytelnik WP ostrzega
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
d48aevt

Barszcz Sosnowskiego w Opolskiem

Na serwis dziejesie.wp.pl przyszła informacja od naszego czytelnika. "Wczoraj między Goświnowicami a Nysą zauważyłem barszcz Sosnowskiego. Widać go z linii kolejowej i obwodnicy Nysy. Konduktorzy zgłaszali sprawę, ale właściciel gruntu PLK nie chce nic zrobić z zabójczą rośliną. Podobno, według konduktora, można go spotkać również w Twardawie, a mój znajomy twierdzi, że również pod Olsztynem" – ostrzega autor listu.

Barszcz Sonowskiego to jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku występuje szereg związków, jednak tymi, które stwarzają poważne zagrożenie dla człowieka, są furanokumaryny. W kontakcie ze skórą łączą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie.

d48aevt

Barszcz Sosnowskiego zostawia na ciele bolesne blizny, ponieważ parzące skórę substancje mogą samoistnie przenieść się na przebywających w pobliżu ludzi. Co więcej, mogą one działać rakotwórczo i przyczynić się do uszkodzenia płodu w przypadku ciężarnych.

Toksyny zawarte w barszczu Sosnowskiego działają nie tylko bezpośrednio w kontakcie ze skórą. W upalne dni unoszą się w powietrzu, po czym osadzają się na wilgotnym podłożu. By doznać oparzeń, czasem wystarczy przejść obok rośliny.

Barszczu Sosnowskiego nie należy dotykać, a każde podejrzenie, że mamy z nim do czynienia, powinno zostać zgłoszone do odpowiednich służb: straży miejskiej lub do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

d48aevt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Barszcz Sosnowskiego. Uwaga na silnie parzącą roślinę

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d48aevt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48aevt
d48aevt