Trwa ładowanie...

Bezpieczniej rodzić w godzinach pracy

Dzieci urodzone nocą i w weekendy mają mniejsze szanse na przeżycie w porównaniu z urodzonymi w normalnych godzinach pracy - informuje "British Medical Journal".

Share
Bezpieczniej rodzić w godzinach pracyŹródło: Jupiterimages
d43ianu

Jak rodzi, to tylko w środku tygodnia. Tak przynajmniej wynika z badań, które przeprowadzili ostatnio naukowcy z Oxfordu i Cambridge. Dzieci urodzone nocą i w weekendy mają mniejsze szanse na przeżycie w porównaniu z urodzonymi w normalnych godzinach pracy - informuje "British Medical Journal".
Naukowcy przeanalizowali dane dotycząca ponad miliona narodzin, jakie miały miejsce w Szkocji w ciągu dwudziestu lat. 539 dzieci zmarło w czasie porodu.

Okazało się, że dzieci urodzone poza normalnym i godzinami pracy (od poniedziałku do piątku, między 9 a 17) umierały nieco częściej - 5,6 zgonu na 10 000 urodzeń wobec 4,2 na 10 000 urodzeń, co stanowi mniej więcej o 30 procent). Przyczyną jest prawdopodobnie gorsza obsada w godzinach nocnych oraz trudniejszy dostęp do różnych udogodnień.

Z analizy wykluczono dzieci urodzone dzięki planowemu cesarskiemu cięciu, które zwykle wykonywane jest w ciągu dnia. Większość dzieci zmarła z powodu niedotlenienia.

d43ianu

Jak twierdzi kierujący badaniami prof. Gordon Smith, podniesienie poziomu opieki klinicznej w przypadku kobiet rodzących poza normalnymi godzinami może nie tylko zmniejszyć niewielkie w sumie ryzyko zgonów wśród dzieci, ale także powinno pozwolić uniknąć problemów rozwojowych związanych z odległymi skutkami niedotlenienia. Ważna jest zwłaszcza możliwość szybkiego dostępu do bardziej doświadczonych klinicystów. Niestety, obecny trend porodów domowych czy odbieranych przez położną nie sprzyja większemu bezpieczeństwu.

d43ianu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ianu
d43ianu