Bierzesz prysznic każdego dnia? To ogromny błąd. Ekspertka wyjaśnia

Bierzemy go rano lub wieczorem. Czujemy się po nim odświeżeni i pachnący. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego dnia. Ale czy codzienny prysznic na pewno jest zdrowy? Naukowcy postanowili rozwiać te wątpliwości.

Codzienny prysznic nie jest dobry dla zdrowia
Codzienny prysznic nie jest dobry dla zdrowia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.11.2022 20:50

Powody, dla których bierzemy prysznic każdego dnia, wydają się oczywiste. Jednym z głównych jest to, że obawiamy się o nieprzyjemny zapach naszego ciała. Zdaniem ekspertki z Londynu codzienne opłukiwanie się wodą nie jest niezbędne. Z jej obserwacji wynika, że częsty prysznic potrzebny jest do uzyskania społecznej akceptacji, ale z medycznego punktu widzenia nie wnosi wiele w życie.

Codzienny prysznic to fanaberia? Ekspertka wyjaśnia

Sally Bloomfield to profesorka z London School of Hygiene nad Tropical Medicine. Ekspertka niedawno przyznała na antenie radia BBC, czy codzienne kąpiele służą naszemu zdrowiu. - Moim zdaniem to nie jest konieczność. Tak naprawdę w ogóle nie musimy brać prysznica - stwierdziła.

Naukowczyni wyjaśniła, co ma na myśli. Częste kąpiele mają nam służyć pozbyciu się zapachu potu. Chcemy dzięki nim poczuć się komfortowo - Na naszym ciele znajdują się mikroby, które wytwarzają paskudne zapachy. One nie są dla nas szkodliwe, a wręcz pomocne w zachowaniu zdrowia. Właśnie z tego powodu tak często bierzemy prysznic. Nieumyci stajemy się nie do wytrzymania dla otoczenia. Brzydkie zapachy nas zawstydzają - dodała.

Dbajmy o higienę

Bloomfield nie promuje codziennych kąpieli, ale przypomina, że ważne jest częste mycie rąk. Tym sposobem zapobiegamy rozprzestrzenianiu się infekcji i chorób. - Rozumiem, że różnica między czystością i higieną może być dezorientująca - podkreśla.

- Pamiętajmy, że czystość pozwala nam dobrze wyglądać. Higiena to dbanie o zdrowie i zaprzestanie roznoszenia groźnych bakterii. Jednym z kluczowych elementów nierozprzestrzeniania się zarazków, jest codzienne mycie rąk. Tak, jak to miało miejsce podczas pandemii - wyjaśnia ekspertka.

Ręce powinniśmy myć, gdy mamy do czynienia z surową żywnością, korzystaliśmy z publicznej toalety lub dotykaliśmy powierzchni, które są użytkowane także przez inne osoby. Przez to, że ręce mają kontakt z wieloma przedmiotami w ciągu dnia, muszą zawsze pozostawać czyste.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)