Ból podczas miesiączki może świadczyć o chorobie
Jeśli od zawsze cierpisz z powodu bolesnych miesiączek, to doskonale wiesz, że ten ból potrafi być przerażający. Jeśli jednak nie należysz do grupy kobiet z takimi objawami, a tym razem przeżywasz katusze, to oznacza, że pora na rozmowę z lekarzem.
Dr Natasza Chinn, ginekolożka, podpowiada, że aby określić przyczynę bóli miesiączkowego, powinnaś wybrać się do lekarza, który dokładnie cię zbada, a później wdroży leczenie. Jest jednak kilka najczęstszych przyczyn, które są wysoce prawdopodobne, przy objawach, które masz.
Endometrioza
Ciężki okres może być objawem endometriozy - stanu, w którym komórki błony śluzowej macicy zamiast opuścić organizm, przemieszczają się w jego głąb. Tworzą guzki i zgodnie z cyklem menstruacyjnym krwawią. Przez to powstają torbiele i stany zapalne, które wraz z upływem czasu mogą prowadzić do niepłodności. Mogą występować również silne skurcze, ból pleców i ból podczas seksu. Trudne miesiączki w tym przypadku to standard. Dokładna diagnoza tej choroby jest przeprowadzana za pomocą laparoskopowej chirurgii, którą lekarz w razie potrzeby zaleci. Objawy mogą być łagodzone dzięki pigułkom antykoncepcyjnym.
polipy
Polipy to guzowate twory wyrastające z błon śluzowych macicy. Mogą one dawać ogromne dolegliwości bólowe i dodatkowo krwawić. Dlatego przy tym schorzeniu może ci się wydawać, że twoja miesiączka jest bardziej obfita.
Włókniaki
Włókniaki to nienowotworowe narośla w macicy zbudowane z mięśni gładkich (nie z wyściółki macicy, jak polipy). Podobnie jak w przypadku polipów, "w zależności od ich lokalizacji i wielkości, mogą powodować bolesne miesiączki i silne krwawienie" - wyjaśnia dr Chinn. Jeśli więc zauważysz u siebie takie objawy, zwróć na nie uwagę. Często jednak włókniaki nie powodują żadnego dyskomfortu i możesz nie zdawać sobie sprawy, że w ogóle je masz. Badanie ultrasonograficzne (USG) lub wewnętrzne badanie palpacyjne podczas badania fizykalnego może je zdiagnozować, jeśli są wystarczająco dużych rozmiarów.
Choroba von Willebranda
"To choroba trwająca całe życie. Zaburza normalną krzepliwości krwi, co może prowadzić właśnie do niezwykle ciężkich menstruacji, co często wymaga hospitalizacji, a nawet transfuzji krwi" - mówi dr Chinn. Jeśli to Willebrand jest winien, musisz wymieniać podpaski lub tampony mniej więcej raz na godzinę. Badanie krwi może pomóc w diagnozie i ustalić, czy masz objawową anemię, która jest spowodowana dużą utratą krwi. Hormonalne leczenie progesteronem może zapewnić ci w tej sytuacji ulgę, ale jeśli planujesz zajść w ciążę, musisz porozmawiać z lekarzem.