FitnessBolesne skurcze nóg

Bolesne skurcze nóg

Ból pojawia się nagle. Może wyrwać cię ze snu, ale zdarza się też w ciągu dnia, gdy siedzisz albo spacerujesz. Czasami skurcz jest lekki, ale niekiedy czujesz, jakby łydkę rozrywała jakaś nieziemska siła. Zazwyczaj ból i napięcie mija po rozmasowaniu. Jeśli jednak skurcze występują często, mogą sygnalizować problemy, z którymi trzeba się uporać.

Bolesne skurcze nóg
Źródło zdjęć: © sxc.hu

20.05.2011 | aktual.: 23.05.2011 16:52

Ból pojawia się nagle. Może wyrwać cię ze snu, ale zdarza się też w ciągu dnia, gdy siedzisz albo spacerujesz. Czasami skurcz jest lekki, ale niekiedy czujesz, jakby łydkę rozrywała jakaś nieziemska siła. Zazwyczaj ból i napięcie mija po rozmasowaniu. Jeśli jednak skurcze występują często, mogą sygnalizować problemy, z którymi trzeba się uporać.

Niewłaściwa dieta

Skutkiem niewłaściwego odżywiania są zaburzenia gospodarki kwasowo - zasadowej i mineralnej krwi. Do wypłukania soli i minerałów przyczynia się też stosowanie niektórych leków moczopędnych, preparatów odchudzających, a także picie kawy. Skurcze pojawiają się wtedy w nocy, a rwący ból budzi nas ze snu. W tej sytuacji wskazane jest odstawienie preparatów, które je powodują oraz ograniczenie picia kawy, a także wzbogacenie diety o produkty zawierające magnez oraz wapń. Zacznij przyjmować regularnie preparaty witaminowe zawierające magnez, wapń, potas.

Zapowiedź żylaków

Jeśli skurcze nóg dokuczają wieczorem, a dodatkowo masz uczucie ciężkich nóg i puchną ci kostki, mogą to być pierwsze objawy żylaków. Skłonność do nich jest dziedziczna, ale pracujemy na nie też same. Sprzyjają im siedząca lub stojąca praca, mało ruchu, noszenie butów na wysokich obcasach, zakładanie nogi na nogę. Aby zapobiec żylakom, powinnaś polubić gimnastykę i ruch.

Krążenie pobudzają zwłaszcza długie spacery, jazda na rowerze, pływanie. Rzuć palenie (nikotyna sprawia, że żyły szybciej wapnieją). Stosuj dietę bogatą w błonnik oraz produkty zawierające witaminę C i PP, które uszczelniają ścianki żył. Unikaj ciepła, a więc zrezygnuj z gorących kąpieli, sauny, depilacji na gorąco, solarium. Zrezygnuj z noszenia wysokich obcasów (optymalny to 2-3 cm). Jeśli musisz długo siedzieć, wykonuj ćwiczenia: stopy opieraj na przemian na palcach i na piętach.

Skurcze w ciąży

Dokuczają często, zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach ciąży. Przyczyną może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk macicy na nerwy biegnące z miednicy do nóg, a także zbyt niski poziom wapnia, potasu, magnezu lub nadmiar fosforu w organizmie ciężarnej. Powiedz o skurczach swojemu lekarzowi ginekologowi, który doradzi, jak zmniejszyć tę dolegliwość.

Czasami wystarczy przepisanie preparatów witaminowych i mikroelementów. Staraj się też nie forsować nóg, które w tym okresie są i tak dodatkowo obciążone. Nie przebywaj długo w pozycji stojącej bądź siedzącej, unikaj zakładania nogi na nogę oraz spania z wyprostowanymi nogami. Zawsze niebezpieczne jest, gdy ból, mimo domowych sposobów radzenia z nim, utrzymuje się dłużej. Taki stan może świadczyć o zakrzepicy żylnej i wymaga interwencji lekarskiej.

Zbyt dużo ćwiczeń i przegrzanie

Gdy skurcze pojawią się po wysiłku fizycznym, to znak, że przesadziłaś z ćwiczeniami. Szybko zacznij masować mięsień, uciskając go delikatnie w kierunku od bocznej krawędzi łydki do środka. Wykonaj ćwiczenie rozciągające: usiądź na podłodze, chwyć dłońmi stopę i mocno przyciągnij ją do siebie. A na przyszłość nie lekceważ rozgrzewki. Skurcz czasami pojawia się po kąpieli w gorącej wodzie, wyjściu z sauny czy pobycie na plaży. To skutek przegrzania. Postaraj się schłodzić ciało (np. przykryj się wilgotnym prześcieradłem), połóż się w chłodnym miejscu, wypij chłodną wodę mineralną.

Objawy miażdżycy

Jeśli skurcze pojawiają podczas chodzenia i obejmują nie tylko łydki, ale całe nogi, a ból promieniuje do ud czy nawet bioder, i jest tak silny, że musisz stanąć i odpocząć - dolegliwości mogą sygnalizować miażdżycę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdyż zaniedbanie choroby prowadzi do poważnych powikłań. Aktywność fizyczna i lekkostrawna, beztłuszczowa dieta, to twoi sprzymierzeńcy w walce ze zmianami miażdżycowymi.

mpi/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
nogizdrowieżylaki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)