Blisko ludziBolesny pierwszy raz

Bolesny pierwszy raz

Bolesny pierwszy raz
05.02.2007 15:34, aktualizacja: 06.06.2018 14:50

Ostatnio ja i mój partner postanowiliśmy rozpocząć życie seksualne, jednak podczas pierwszego razu ból podczas próby "wejścia" był tak silny, że do niczego nie doszło. Czy to możliwe, że moja pochwa jest za wąska?

Mam 19 lat. Ostatnio ja i mój partner postanowiliśmy rozpocząć życie seksualne, jednak podczas pierwszego razu ból podczas próby "wejścia" był tak silny, że do niczego nie doszło. Czy to możliwe, że moja pochwa jest za wąska? I czy powinnam zgłosić się z tym problemem do ginekologa?
Z poważaniem, Katarzyna

Pani Kasiu!

Myślę, że zupełnie niepotrzebnie denerwuje się Pani tym pierwszym niepowodzeniem. Zaburzenia rozwojowe w postaci szczątkowej pochwy lub zarośniętego wejścia do pochwy występują ogromnie rzadko i u kobiety prawidłowo miesiączkującej można je zdecydowanie wykluczyć.

Jest zupełnie naturalne, że pierwsza próba penetracji może zakończyć się niepowodzeniem. Brak doświadczenia i olbrzymie napięcie emocjonalne związane z tym wydarzeniem często skutkują pojawieniem się bólu i wzmożonego napięcia mięśni okrężnych pochwy, co niekiedy uniemożliwia wprowadzenie prącia do pochwy.

Proszę spróbować ponownie, najlepiej w momencie, kiedy będzie Pani odprężona i zrelaksowana, poprzedzając moment penetracji dłuższą grą wstępną z partnerem. Ważne, aby wszystko przebiegało bez pospiechu i niepotrzebnego napięcia, w przyjemniej, intymnej atmosferze, bez lęku, że np. wejdzie osoba trzecia.

Jest to moment w życiu kobiety, w którym bardzo wiele zależy od delikatności i wyrozumiałości partnera, a także od uczuć, które budzi on w kobiecie.

Pochwa jest kanałem mięśniowo-błoniastym o bardzo dużej elastyczności i zdolnościach do poszerzania, czego najlepszym przykładem jest jej poszerzenie i przekształcenie w kanał wyprowadzajacy dla płodu w trakcie porodu. Pochwa reaguje odruchowo na pobudzenie płciowe wieloma odczynami przygotowawczymi do penetracji prącia. Najważniejsze to obfite wytwarzanie wydzieliny zwilżającej sciany pochwy oraz wydłużenie i rozszerzenie kanału pochwowego na 2/3 wewnętrznego odcinka pochwy. U kobiety, która nie rodziła, średnica pochwy w części przyszyjkowej zwiększa się pod wpływem podniecenia seksualnego do 5-6 cm, a cała pochwa wydłuża się do ponad 10 cm.

Tylko u ok. 2 % kobiet rozpoznaje się dysfunkcję seksualną określaną jako pochwica, nie jest to więc częste zaburzenie. Pochwica to stały lub okresowy mimowolny skurcz mięśni zewnętrznej jednej trzeciej pochwy, utrudniajacy stosunek seksualny. Skurcze te mogą być wywoływane przez próby wprowadzenia członka do pochwy, przejście od pieszczot wstępnych do pozycji mającej umożliwić odbycie stosunku, a u niektórych kobiet wystarczy samo wyobrażenie sobie stosunku. Natężenie odczuwanego bólu jest bardzo różne.

Przyczyn pochwicy może być bardzo wiele, ale w przeważającej większości przypadków jest to przyczyna psychogenna. Bardzo rzadko przyczyną mogą być choroby lub wady budowy narządów płciowych kobiety.

Jeżeli w kolejnych próbach współżycia zaistniała sytuacja pojawiłaby się ponownie, proszę najlepiej zgłosić się do ginekologa. Myślę, że taka wizyta kontrolna byłaby również wskazana ze względu na decyzję o rozpoczęciu życia seksualnego i dobór odpowiedniej metody antykoncepcji.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

Źródło artykułu:WP Kobieta