ycipk-3qtfzc

Boże Narodzenie w Polsce i na świecie

Choć świat chrześcijański obejmuje trzy kontynenty, to w każdym kraju, a nawet regionie, spotkać się można z różnymi tradycjami na Boże Narodzenie. W samej Polsce święta obchodzi się nieco inaczej w zależności od regionu. Oto kilka przykładów różnorodności obyczajów na Boże Narodzenie w naszym kraju i na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boże Narodzenie w Polsce i na świecie związane jest z różnymi tradycjami
Boże Narodzenie w Polsce i na świecie związane jest z różnymi tradycjami (PAP/EPA)
ycipk-3qtfzc

Boże Narodzenie na świecie – kto przynosi prezenty?

Jak świat długi i szeroki, istnieje tradycja wręczenia podarunków w Boże Narodzenie. I to nie zawsze w kręgu kultury chrześcijańskiej. Jednak w różnych rejonach świata do dzieci z podarkami przychodzą inne postacie. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście św. Mikołaj, którego kult wywodzi się z kultury anglosaskiej i rozprzestrzenił się na cały świat. Jedną ze starych tradycji na Boże Narodzenie w Polsce, a dokładniej w niektórych regionach północno-zachodnich w tym w Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Warmii i na Mazurach, jest otrzymywanie podarków od Gwiazdora, jednej z postaci z orszaku kolędników.

Na Boże Narodzenie w Hiszpanii, choć dopiero 6 stycznia, najmłodszych odwiedzają Trzej Królowie. Z kolei w Rosji w Nowy Rok zjawia się Dziadek Mróz ze swoją wnuczką Śnieżynką. Także 1 stycznia podarki dostają mali Grecy, a za dostarczenie darów odpowiedzialny jest św. Bazyli. Nieco krócej na prezenty czekają dzieci w Finlandii i Szwecji. Tam już w wigilijny wieczór przychodzi do nich odpowiednio fiński Joulupukki oraz szwedzki skrzat Jul Tomte. W Holandii popularny jest św. Mikołaj, ale tradycja mówi, że jego pomocnikiem jest rodzimy Czarny Piotruś.

ycipk-3qtfzc

Japonia to kraj spoza kręgu kultury chrześcijańskiej, ale od kilku dekad popularne jest obchodzenie Gwiazdki, święta zupełnie pozbawionego wartości religijnych. Wtedy również przychodzi św. Mikołaj, ale obowiązki dzieli z Hoteiosho, buddyjskim mnichem utożsamianym z rozdawaniem podarków. Największymi szczęściarzami wydają się jednak dzieciaki z Półwyspu Apenińskiego. W Boże Narodzenie we Włoszech otrzymuje się bowiem prezenty dwukrotnie: 25 grudnia od św. Mikołaja i w nocy z 5 na 6 stycznia od Trzech Króli (dzieci grzeczne) lub złośliwej wróżki Befany (dzieci niegrzeczne).

Wigilia w Polsce i na świecie

Wigilia to jeden z najważniejszych dni w okresie Bożego Narodzenia w Polsce. To wtedy cała rodzina zasiada przy wspólnym stole, aby przeczytać fragment Pisma Świętego o narodzeniu Dzieciątka, kolędować i skosztować 12 postnych dań, a o północy wybrać się na pasterkę.

Podobnie jest w wigilię Bożego Narodzenia we Włoszech. Wtedy jednak spożywa się 13 dań postnych bazujących na makaronie. Wielka, choć postna uczta obchodzona jest 24 grudnia także w Norwegii, a także w Portugalii. Dodatkowo na luzytańskim stole stawiane jest dodatkowe nakrycie. Nie jest ono przeznaczone jednak dla strudzonego wędrowca, ale bliskich zmarłych, którzy posileni kolacją mają roztaczać opiekę nad domem. U naszych zachodnich sąsiadów tradycja wigilii istnieje, ale zakłada jedynie skromny posiłek. Prawdziwe świętowanie zaczyna się 25 grudnia.

ycipk-3qtfzc

Tradycja wigilii Bożego Narodzenia we Francji w zasadzie nie istnieje, choć Francuzi o północy wybierają się rodzinnie na pasterkę. Wigilii w ogóle nie obchodzi się natomiast w krajach anglosaskich.

Choinka w Polsce i na świecie

Tradycja ubierania choinki w Boże Narodzenie pochodzi z protestanckich Niemiec, choć narodziła się we francuskiej Alzacji. Według niemieckiego obyczaju pośród gałązek wiesza się ogórka. Ten, kto go znajdzie, dostanie dodatkowy podarunek. Choinkę ubiera się niemal w całej Europie, a także w obu Amerykach, przy czym w Południowej będą to raczej sztuczne drzewka, ze względu na panujące lato.

Klimat także wpływa na tę tradycję Bożego Narodzenia w Australii, Indiach czy Meksyku. W Oceanii choinki ubiera się tak samo często, jak dekoruje krzaki girlandami. W Indiach świątecznym drzewkiem jest bananowiec lub drzewko mango, a w Meksyku symbolem świąt jest poinsetta, czyli gwiazda betlejemska.

ycipk-3qtfzc

Niezwykłą ciekawostką o Bożym Narodzeniu w Polsce jest to, że choinka przybyła już w XVI wieku i wyparła inną formę ozdoby świątecznej, czyli podłaźniczkę. Chodzi o ozdobiony czubek albo gałąź jodły wieszana pod sufitem w okresie świątecznym. Dekorowanie domu jemiołą w Boże Narodzenie to także niezwykle stary zwyczaj, który jednak zachował się do dziś.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qtfzc

ycipk-3qtfzc
ycipk-3qtfzc