Budzisz się ze śliną na poduszce? To może być pierwszy objaw

W pewnych przypadkach ślinienie się powinno niepokoić
W pewnych przypadkach ślinienie się powinno niepokoić
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.08.2024 10:08, aktual.: 13.08.2024 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć ślinienie się jest rzeczą naturalną, w pewnych przypadkach powinno niepokoić. Jeżeli po przebudzeniu się twoja poduszka jest mokra od śliny, lepiej zapoznaj się z tymi informacjami. Może być to dla ciebie ostrzeżenie.

Produkcja śliny jest procesem ciągłym, który zachodzi również podczas snu. I choć ślinienie się w nocy z założenia nie jest niczym złym, dla niektórych osób powinno być ostrzeżeniem. Kiedy powinniśmy być zaniepokojeni? Co oznacza nadmierne ślinienie się?

Ślinienie się podczas snu

Według informacji podanych przez medonet.pl, pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć, to to, że ślinienie się podczas snu jest naturalne. Jeżeli obudziłeś się z poduszką, która jest mokra od śliny, nie musisz od razu panikować. Ślina mogła spłynąć na poduszkę w wyniku ułożenia się w trakcie snu. Jeśli spałeś lub śpisz na boku bądź na brzuchu, z otwartymi ustami, jesteś na to bardziej narażony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inną kwestią jest przyjmowanie leków, które wywołują nadmierną produkcję śliny, także w trakcie snu. Takimi lekami są niektóre antybiotyki, leki psychotropowe oraz te stosowane w leczeniu choroby Alzheimera. Powodem mogą być również alergie i zatkane zatoki, które zmuszają do oddychania przez usta, co zwiększa produkcję śliny.

Bardzo rzadko, lecz zdarza się, że ślinienie się jest jednym z objawów poważniejszych chorób, w tym neurologicznych. Może oznaczać początek udaru, uszkodzenie mózgu, stwardnienie zanikowe boczne czy pląsawicę Huntingtona. Jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że coś ci dolega, powinieneś skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

Jak zminimalizować ślinienie się?

W zależności od problemu, istnieje kilka sposób na zminimalizowanie ślinienia się.

  1. Jeżeli ślinienie się wiąże się z pozycją podczas snu, wystarczy pilnować, by spać na plecach - nie na boku czy na brzuchu.
  2. Jeśli ślinienie się jest wynikiem alergii, zalecany jest kontakt z lekarzem i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
  3. Nadmierne ślinienie może być także łagodzone zastrzykami z botoksu lub - jeżeli jest taka potrzeba, leczeniem ortodontycznym i stosowaniem aparatów na noc.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
ślinapoduszkanoc
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)