Bukszpan traci liście? Wykonaj prosty zabieg, a będzie gęstniał w oczach

Jak dbać o bukszpan, aby gęsto się rozrastał?
Jak dbać o bukszpan, aby gęsto się rozrastał?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.05.2024 16:51, aktual.: 12.05.2024 17:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bukszpan coraz częściej gości w naszych ogrodach. To popularny krzew, który jest świetną alternatywą dla tui. Jest wytrzymały i dość łatwy w uprawie. Wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu i przycinaniu na czas. Ale co zrobić, gdy liście zaczynają żółknąć? Okazuje się, że wystarczy prosty zabieg.

Jedną z największych zalet bukszpanu jest jego wytrzymałość na różne warunki. Urośnie dosłownie wszędzie. Dobrze sobie radzi zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu, co sprawia, że wiele osób wybiera go jako zamiennik dla tui.

Bukszpan jest łatwy w pielęgnacji

W ogrodzie bukszpan prezentuje się nienagannie. Sprawdzi się zarówno jako żywopłot, jak i zielone ogrodzenie rabat. Drobne listki bukszpanu mają piękny odcień zieleni, co przyciąga spojrzenia (również sąsiadów zza płotu). Cechuje go też dość wysoka odporność na choroby i szkodniki. Z łatwością można zmieniać jego kształt. Dobrze znosi cięcia. Bukszpan może osiągnąć wysokość do trzech metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przycinanie bukszpanu. Jak o niego dbać, by cieszył oczy?

Przycinanie bukszpanu ma kluczowe znaczenie dla zachowania jego gęstości. Najlepiej przycinać roślinę w okresie wiosenno-letnim. Nie róbmy tego podczas upałów.

Sam zabieg nie jest trudny. Wszystko zależy od tego, kiedy zasadziliśmy roślinę. Jeśli wiosną, pierwsze cięcie powinno odbyć się chwilę po ukorzenieniu się bukszpanu. Za pomocą ostrych nożyc warto ściąć połowę długości pędów. Jeśli zasadziliśmy go jesienią, przytnij go wraz z nadejściem wiosny.

Z kolei dobrze ukorzenione krzewy, które goszczą w naszym ogrodzie już jakiś czas, możesz przycinać dwa-trzy razy w roku. W ten sposób zyskasz kontrolę nad wielkością oraz kształtem rośliny. Ale nie tylko. Regularne przycinanie może też wzmocnić roślinę - pozbywamy się wówczas uszkodzonych lub obumarłych części.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także