Spryskaj bukszpan taką mieszanką. Zabije larwy ćmy co do jednej
Ćma bukszpanowa to jeden z najgorszych szkodników, dlatego gdy tylko pojawi się w naszym ogrodzie, warto zacząć działać szybko. Skutecznie rozprawi się z nią domowy oprysk, do którego przygotowania wystarczą dwa niedrogie składniki.
11.05.2024 | aktual.: 11.05.2024 15:39
Ćma bukszpanowa przywędrowała do Europy z Azji i szybko rozprzestrzeniła się na kontynencie, w tym m.in. w Polsce. To wyjątkowo inwazyjny gatunek motyla, który może przynieść wiele szkód w ogrodzie. Gdy tylko się pojawi, warto szybko rozpocząć działanie, bo ani się nie obejrzymy, a nasz żywopłot zostanie przez nie zjedzony.
Zobacz także: Spryskaj okna i firanki. Szerszenie i osy nie podlecą
Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?
Działalność ćmy bukszpanowej można zaobserwować przede wszystkim na liściach m.in. bukszpanu, stąd nazwa tego motyla. Osobniki z tego gatunku chętnie żerują jednak także na ostrokrzewach i trzemielinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młode larwy zjadają przede wszystkim delikatną, górną część liści, starsze osobniki pochłaniają je w całości, doprowadzając do usychania rośliny. O ich działalności świadczy lepka pajęczyna pojawiająca się pomiędzy gałązkami i liśćmi żywopłotów oraz widoczne w przędzy zielonkawe grudki odchodów.
Niewielkie larwy są mniej widoczne, jednak już nieco większe, stają się zielone i bardziej widoczne. Jako ćmy, skupiają się wokół światła, dlatego sprawdzenie krzewów można przeprowadzić wieczorem, świecąc między gałązkami żywopłotu latarką.
Domowy oprysk. Ćma bukszpanowa szybko ucieknie
Aby pozbyć się ćmy bukszpanowej, można spryskać żywopłot silnym strumieniem wody, który strąci larwy, gąsienice i dorosłe osobniki z liści. Można też wykorzystać skuteczny, domowy oprysk na bazie wody, octu i oleju. Wystarczy do litra wody dodać 100 ml octu spirytusowego lub jabłkowego oraz cztery łyżki oleju (np. słonecznikowego).
Tak przygotowaną miksturą spryskujemy liście i gałązki, a dzięki dodanemu olejowi, utrzyma się on na liściach nieco dłużej, powodując, że ćmy nie wrócą na niego tak szybko. Po spryskaniu wodą lub opryskiem należy dokładnie wyzbierać owady z ziemi i pozbyć się ich z ogrodu.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl