LudzieBurzliwe obrady w Sejmie. Głosowano w sprawie aborcji

Burzliwe obrady w Sejmie. Głosowano w sprawie aborcji

W piątek 8 listopada Sejm przekierował poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego do dalszych obrad. Nie obyło się bez głośnych dyskusji - omawiana modyfikacja zawiera bowiem zapis o częściowej dekryminalizacji przerwania ciąży za zgodą kobiety, a także pomocy w samodzielnej aborcji.

Anna Maria Żukowska
Anna Maria Żukowska
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

8 listopada 2024 w Sejmie miały miejsce obrady nad poprawką nowelizacji ustawy, zaproponowaną przez PiS. Temperatura na sali z pewnością była gorąca. 232 posłów odrzuciło propozycję prawicowej partii, za było 216 obecnych na sali, a 4 wstrzymało się od głosu.

Posłowie ponownie o aborcji

Posłanki Anna Maria Żukowska z Lewicy oraz Dorota Łoboda, reprezentantka Koalicji Obywatelskiej, po raz drugi próbowały przekonać posłów do przyjęcia dekryminalizacji aborcji. Za pierwszym razem, w lipcu 2024 roku, propozycja polityczek została całkowicie odrzucona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Martyna Wojciechowska o prawie aborcyjnym w Polsce: “Ograniczanie sprawia, że aborcja schodzi do podziemi"

Pierwsze czytanie dotyczące zaproponowanej przez posłanki nowelizacji odbyło się w środę, 6 listopada.

- To ustawa, którą wszyscy konserwatyści w Polsce mogą poprzeć, ponieważ nie dotyczy legalizacji procedury przerywania ciąży, a depenalizuje pomoc w niej. To projekt bardzo daleko cofający się w stosunku do tego składanego przeze mnie pierwotnie - podkreśliła wówczas w Sejmie Anna Maria Żukowska.

Przedstawicielka Lewicy dodała, że propozycja nowelizacji ma też za zadanie chronić personel medyczny. Zawiera bowiem zapis traktujący o tym, że ani lekarz, ani pielęgniarka, ani położna nie popełniają przestępstwa w sytuacji, gdy aborcja jest skutkiem przeprowadzenia medycznej procedury koniecznej do wyeliminowania niebezpieczeństwa zagrażającemu zdrowiu lub życiu kobiety w ciąży. PiS oraz Konfederacja złożyły wówczas wniosek o odrzucenie tego projektu.

Głosowanie przeniesiono na piątek. 9 listopada posłowie zagłosowali przeciwko odrzuceniu, a projekt skierowano do dalszych prac w specjalnie powołanej komisji nadzwyczajnej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
aborcjaaborcja w polsceprawo aborcyjne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)