Cebula - Królowa wśród warzyw
Charakterystyczny smak cebuli znany jest kucharzom od tysięcy lat.
Jest znana na całym świecie i to już od kilku tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie przypisywali jej cechy boskie, dziś przez wielu uważana jest za pospolitą roślinę niewartą wielkiej uwagi. A przecież bez niej wiele potraw straciłoby swój wspaniały smak.
To jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka, znane od ponad pięciu tysięcy lat. Ojczyzną cebuli jest prawdopodobnie Azja Środkowa, skąd ta wyjątkowo charakterystyczna w smaku roślina trafiła do Chin oraz na Bliski Wschód. W Europie pojawiła się dzięki rzymskim legionistom.
Niegdyś niezastąpiona w menu ludzi ubogich (często stanowiła jeden z głównych składników pożywienia), od dawna doceniana jest również w kuchni drogiej i wyrafinowanej. Gdzie szybko zdobyła popularność i do dzisiaj jest z jednym najbardziej rozpowszechnionych warzyw.
Smaczna i zdrowa
Częścią jadalną rośliny jest podziemna cebula, pokryta łuską, a także część nadziemna, czyli szczypior. Cebula - w zależności od odmiany - ma różne kształty i różną barwę, zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną. Cebula zawiera: olejki lotne, witaminy, pektyny, białka, składniki mineralne itp. Zielone liście cebuli tzw. szczypior, są źródłem witaminy C, B1, B2, PP, karotenu, minerałów.
Jest nieodzownym dodatkiem do wielu dań: zarówno mięsnych czy rybnych, jak i warzywnych. Można ją dodawać do różnych pieczeni, sałatek. W sklepach dostępna jest cebula prażona, a także granulowana, która znakomicie nadaje się do przyprawiania potraw. Cebulę można marynować, smażyć w cieście naleśnikowym lub z dodatkiem curry. Dobrze się sprawdza także w roli farszu lub jednego z jego składników.
Ostrość na kolorowo
Istnieją różne gatunki cebul:
– biała – jest najłagodniejsza, toteż bywa często używana do zagęszczania sosów, do doprawiania sałatek itp.;
– czerwona – ostrzejsza od białej; wykorzystuje się ją do celów dekoracyjnych, jak również do sałatek, kawioru, tatara;
– żółta – jest to najostrzejsza odmiana; stosowana do gotowania, duszenia i smażenia, jako składnik gulaszu, jajecznicy, wszelkich farszów itp.;
– japońska – czyli tzw. negi; podobnie jak inne odmiany cebuli nadaje się do surówek i sałatek; wykorzystywana jest dolna część rośliny oraz młode liście pokrojone w skośne plastry lub słupki; Japończycy bardzo lubią cebulę opieczoną na grillu i maczaną w sosie sojowym; negi można kupić w niektórych polskich sklepach.
Dla zdrowia i urody
Cebula jest skuteczna w leczeniu infekcji układu oddechowego i przewodu pokarmowego. (poprawia trawienie, znosi nadmierną fermentację i wzdęcia, zapobiega zaparciom), reguluje zaburzoną równowagę sodowo-potasową, obniża ciśnienie, działa przeciwzakrzepowo i rozpuszcza już istniejące skrzepy; powoduje spadek poziomu cukru we krwi. Ponadto jest skutecznym środkiem moczopędnym. Nie należy jej jednak nadużywać w przypadku poważnych schorzeń nerek i wątroby.
Cebula może być wykorzystywana jako naturalny kosmetyk. Dowiedziono, że codzienne zjadanie jednej cebuli przez trzy miesiące poprawia wygląd włosów, wzmacnia je i nadaje im sprężystości.
Syrop z cebuli najlepszy na przeziębienie