FitnessCeremonia wybudzania

Ceremonia wybudzania

Ceremonia wybudzania
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Aby być aktywnym i wypoczętym w ciągu dnia ważne jest nie tylko to, czy się wyśpimy, ale także w jakim stylu się obudzimy i wstaniemy z łóżka.

Dla większości z nas pobudka wygląda następująco: rozbrzmiewa głośny dźwięk budzika, a my zrywamy się z łóżek w celu uciszenia tego potwora.

Aby być aktywnym i wypoczętym w ciągu dnia, ważne jest nie tylko to, czy się wyśpimy, ale także w jakim stylu się obudzimy i wstaniemy z łóżka.

Pominięcie niektórych elementów "ceremonii wybudzania" może nas później kosztować jedną dodatkową kawę. Jeśli więc nie chcesz zepsuć sobie samopoczucia, zobacz których czynności powinno się unikać w pierwszych minutach nowego dnia, a które należy stosować.

Na podst. Doctissimo.fr

Anna Loska/(gabi), kobieta.wp.pl

1 / 8

Usiądź na brzegu łóżka

Obraz
© 123RF.COM

Nagłe powstanie z łóżka, w którym leżeliśmy na plecach z wyprostowanymi nogami, może sprawić, że w ciągu dnia odczuwać będziemy skurcze i bóle nieznanego pochodzenia (zwłaszcza w krzyżu i między łopatkami).

Aby tego uniknąć, wstając najlepiej najpierw przewrócić się na bok i opuścić nogi na podłogę, a następnie, podpierając się jednym łokciem, oderwać od materaca plecy i usiąść na brzegu łóżka. Wstając w taki sposób nie nadwyrężamy kręgosłupa i mięśni, które po kilku godzinach pozostawania w stanie spoczynku mają czas, by powoli wrócić do aktywności.

2 / 8

Zbyt nagłe wstawanie wywołuje zawroty głowy

Obraz
© 123RF.COM

Raptowna zmiana pozycji ciała, które przywykło przez noc do leżenia, zaburza cyrkulację krwi.

Na skutek takiego ruchu nie tylko zakręci się nam w głowie, ale odczuć możemy także inne nieprzyjemne dolegliwości: uczucie niestabilności, zaburzenia widzenia (może zrobić się nam "czarno przed oczami"), nudności, dzwonienie w uszach, a nawet ból w klatce piersiowej.

3 / 8

Na telefon przyjdzie jeszcze czas

Obraz
© 123RF.COM

Według przeprowadzonej we Francji ankiety, 35 procent użytkowników komórek sięga po swoje telefony zaraz po przebudzeniu.

Większość z nich chce po prostu sprawdzić, czy w nocy nie przyszły jakieś ważne wiadomości. Tymczasem psychologowie twierdzą, że sięganie po telefon zaraz po otwarciu oczu może być objawem uzależnienia od komórki.

Poza tym, czytając już w łóżku sms-y, odbieramy sobie czas na spokojne wybudzenie się ze snu i zbyt wcześnie zaczynamy myśleć o problemach, które czekają na nas w tym dniu. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy robić rano jest raczej wizyta w toalecie oraz zjedzenie smacznego śniadania.

4 / 8

Porządnie się przeciągnij

Obraz
© 123RF.COM

Kilkukrotne przeciągnięcie się jest jedną z najzdrowszych rzeczy, które możemy zrobić zaraz po przebudzeniu. Ten naturalny gest potrzebny jest, aby rozciągnąć oraz zaktywizować mięśnie. Ci, którzy się porządnie przeciągają, nie miewają z reguły skurczów.

Zacznij od wyciągnięcia rąk za głowę i przeciągnij się w tej pozycji. Następnie rozpręż nogi, prostując je i sięgając końcówkami palców jak najdalej. Na koniec usiądź na materacu i wypręż klatkę piersiową (ramiona do tyłu, pierś do przodu).

5 / 8

Nie przecieraj oczu

Obraz
© 123RF.COM

Badania z zakresu okulistyki pokazują zależność między zwyczajem pocierania oczu a pojawieniem się zaburzeń wzroku (wrażliwość na światło, zaburzenia widzenia) wywołanych podrażnieniem rogówki.

Tak zwany stożek rogówki, czyli niezapalna choroba rogówki oka, występuje znacznie częściej u osób, które lubią pocierać oczy. Zwykle robimy to w celu nawilżenia i oczyszczenia gałki ocznej. Jednak zamiast trzeć oczy rękoma, lepiej kilka razy mrugnąć powiekami - efekt będzie ten sam.

6 / 8

Całusy na dzień dobry

Obraz
© 123RF.COM

Przytulenie partnera lub dzieci zaraz po przebudzeniu jest nie tylko przyjemne, ale także zdrowe.

Całusy oraz objęcia sprawiają, że nasz organizm zaczyna produkować oksytocynę, hormon miłości. Jego obecność we krwi nie tylko obniża ciśnienie, ale też sprawia, że rytm serca staje się bardziej regularny.

7 / 8

Ścielenie łóżka przed wywietrzeniem pokoju

Obraz
© 123RF.COM

Drobne zaniedbania w sferze porządku są czasami dobre dla naszego zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców z londyńskiego Uniwersytetu Kingston pokazują, że osoby cierpiące na alergię wywołaną przez roztocza powinny zrezygnować z porannego ścielenia łóżka, albo robić to dopiero po gruntownym wywietrzeniu sypialni.

Trzepiąc poduszki i składając pościel sprawiamy jednocześnie, że w powietrze wzbijają się znajdujące się na materacu roztocza.

8 / 8

Kilka mocnych ziewnięć

Obraz
© 123RF.COM

Ziewanie z szeroko otwartymi ustami nie należy do najbardziej eleganckich zachowań. Dla własnego zdrowia powinniśmy pozwolić sobie jednak zaraz po przebudzeniu na kilka mocnych ziewnięć.

Gest ten wykonują nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Pozwala on na dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu, co szczególnie ważne jest rano, gdy zaczynamy nowy dzień. Porządne dotlenienie ciała sprawi, że łatwej będzie nam przetrwać długie godziny pracy, które nas czekają.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)