Blisko ludziChodzenie bez podpaski to przywilej? Feministki propagują "wolne krwawienie"

Chodzenie bez podpaski to przywilej? Feministki propagują "wolne krwawienie"

Chodzenie bez podpaski to przywilej? Feministki propagują "wolne krwawienie"
Źródło zdjęć: © unsplash.com

23.06.2018 15:01, aktual.: 29.06.2018 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Chodzenie w trakcie okresu bez podpaski lub tamponu to przywilej zarabiających kobiet". W Wielkiej Brytanii trwa dyskusja na temat "wolnego krwawienia", a ja czytam i nie wierzę.

Na brytyjskim portalu "Metro" ukazał się artykuł o kobietach, które rezygnują z tamponów i podpasek podczas okresu. Decydują się na tzw. "wolne krwawienie", czyli ich krew menstruacyjna wsiąka w bieliznę i ubranie. Jak tłumaczy autorka artykułu Olivia Cassano, zjawisko robi się coraz bardziej popularne wśród radykalnych feministek. Z jednej strony ma być to forma wygody i aktywizmu pro-zdrowotnego. Z drugiej protest w walce o prawa kobiet, z których tylko kilkanaście procent (w skali globalnej) ma dostęp do środków higienicznych odpowiedniej jakości.

Zwolenniczki tłumaczą, że "wolne krwawienie" jest zdrowsze i bardziej naturalne. Nie trzeba stosować podpasek czy tamponów wykonanych w większości z tworzyw sztucznych naszpikowanych chemikaliami (np. środkami wybielającymi), które dodatkowo są nieekologiczne i zanieczyszczają środowisko. "Wolne krwawienie" ma również stać się sposobem na odzyskanie przez kobiety władzy nad własnym ciałem, to opór wobec społecznej stygmatyzacji menstruacji.

Większość brytyjskiej opinii publicznej, mówiąc łagodnie, nie podziela tego sposobu widzenia. Gdy artystka i poetka Rupi Kaur pochwaliła się decyzją o uwolnieniu krwi menstruacyjnej na Instagramie, jej post został usunięty. Z kolei muzyczka i aktywista Kiran Gandhi, postanowiła przebiec londyński maraton podczas okresu i bez środków higienicznych. Chciała podkreślić, że środki sanitarne odpowiedniej jakości to dla większości kobiet luksus. Ona też została skrytykowana.

Temat stał się na tyle kontrowersyjny, że media rozpoczęły dyskusję: czy podpaski i tampony są synonimem uciemiężenia kobiet, czy raczej czymś normalnym, pozbawionym ideologicznego wydźwięku, po prostu środkiem niezbędnym do zachowania higieny osobistej w trakcie okresu.

I zgadzam się, trzeba dyskutować o tym, że menstruacja jest w rozwiniętych krajach wciąż tematem tabu, że reklamy podpasek i tamponów są często infantylne lub zwyczajnie durne; a spora część kobiet w ogóle do środków higienicznych nie ma dostępu. Ale kierunek, w którym poszła dyskusja na temat "wolnego krwawienia", wcale nie okazał się mądrzejszy.

Egoistki bez podpasek

Na drugi plan spadł główny wątek: że chodzenie z plamą krwi w kroku, która wsiąka w ubranie, wcale nie jest zdrowe. Zarówno dla kobiety w trakcie menstruacji, jak i dla osób w przestrzeni publicznej, które siedzą obok niej w gorący dzień w metrze i mają prawo do swoich granic. Mało też mówiło się o tym, że brak w tym ekologicznego sensu - chociaż z całym szacunkiem, rozpatrywanie okresu pod kątem korzyści dla środowiska wydaje mi się nietypowe. Ale niech będzie, ekologiczna "wolna krew" też nie jest, bo co później staje się z tymi zakrwawionymi ubraniami? Trzeba zużyć znacznie więcej wody i detergentów na pranie lub je wyrzucić.

Dyskusja podążyła innym torem. Z jednej strony poszła w kierunku radykalnej oceny "że wariatki chodzą po ulicy z plamami krwi w kroku" bez żadnej próby zrozumienia - z drugiej zaczęło się akademickie wymądrzanie. W całym zamieszaniu najistotniejszym wątkiem okazało się zestawienie kobiet, które rezygnują z podpasek z kobietami bezdomnymi, których na nie nie stać. Celowe odstawienie środków higienicznych jest brakiem szacunku dla osób w gorszej sytuacji finansowej, nieużywanie podpasek, gdy pracuję i zarabiam to jest luksus i egoizm - a nie walka o prawa kobiet wykluczonych.

Przerósł mnie poziom absurdu. Bo jak całym sercem i czynem jestem za równością praw kobiet i mężczyzn, tak nie uważam, żeby chodzenie po mieście bez środków higienicznych miało dodawać nam siły i było sensownym narzędziem do uświadamiania. A na tłumaczenie, że kobiety pracujące powinny chodzić w podpaskach, bo kobiety w złej sytuacji finansowej wiele dałyby za taki komfort, już brakuje mi komentarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (630)
Zobacz także