Trwa ładowanie...

Chroni kobiety po chemioterapii przed wczesną menopauzą

Ryzyko przedwczesnej menopauzy u młodych kobiet, które przeszły chemioterapię może zostać zniwelowane poprzez zastosowanie gosereliny. Lek ten zwiększa również szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Chroni kobiety po chemioterapii przed wczesną menopauząŹródło: 123RF
d3ftp0n
d3ftp0n

Ryzyko przedwczesnej menopauzy u młodych kobiet, które przeszły chemioterapię może zostać zniwelowane poprzez zastosowanie gosereliny. Lek ten zwiększa również szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Poinformowano o tym podczas 50. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Wczesne objawy menopauzy to jeden z najbardziej dokuczliwych skutków ubocznych chemioterapii. Mogą one dotknąć nawet kobiety pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Pojawiają się nagle i są bardziej intensywne niż wówczas, gdy proces ten przebiega w swoim czasie - podkreśla autorka badań dr Kathy Albain z Loyola University Medical Center.

W badaniach wzięły udział pacjentki z rakiem piersi przed 50. rokiem życia. 131 kobiet przeszło standardową chemioterapię, a 126 chemioterapię połączoną z przyjmowaniem gosereliny (syntetyczny analog gonadoliberyny, obniżający aktywność gonad). Lek podawano w zastrzykach co cztery tygodnie w czasie trwania chemioterapii.

d3ftp0n

Po dwóch latach 45 proc. kobiet z pierwszej grupy przestało miesiączkować i nastąpił u nich wzrost poziomu hormonu FSH we krwi, co świadczy o zmniejszonej produkcji estrogenu. W grupie przyjmującej goserelinę dotyczyło to jedynie 20 proc. kobiet, a 21 proc. pacjentek zaszło w ciążę (w porównaniu z 11 proc. w grupie, która przeszła standardowe leczenie).

(PAP),koc/ agt/

d3ftp0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ftp0n