Kobiety, które poważnie traktują odchudzanie, nie powinny ograniczać spożywanych kalorii do 1200 czy 1000 dziennie, lecz do 800. Takiego zdania jest Bob Harper, trener osobisty i autor diety, której reguły opisuje w nowo wydanej książce "Szybki start do chudości".
Kobiety, które poważnie traktują odchudzanie, nie powinny ograniczać spożywanych kalorii do 1200 czy 1000 dziennie, lecz do 800. Takiego zdania jest Bob Harper, trener osobisty i autor diety, której reguły opisuje w nowo wydanej książce "Szybki start do chudości" ("Jumpstart to Skinny"). Twierdzi, że stosując się do jego wskazówek, można zrzucić 10 kilogramów w 3 tygodnie.
Podstawowa zasada, jaką ekspert radzi wcielić w życie to: "Zredukuj dzienny limit kalorii. Zmniejsz go jeszcze bardziej." Jedynymi produktami, których spożycia nie trzeba liczyć w trakcie diety, są warzywa. "Nie przytyjesz, jedząc brokuły" - zapewniał, będąc gościem w programie śniadaniowym amerykańskiej telewizji NBC.
Izabella O'Sullivan (io/pho), kobieta.wp.pl
Przestrzegaja limitu kalorii
W proponowanej przez Harpera diecie nie chodzi jednak wyłącznie o przestrzeganie limitu kalorii. Ważne, by wybierać zdrowe potrawy, zachowując przy tym odpowiednie proporcje. Naczelną regułą jest 40/40/20, gwarantująca, że niskokaloryczny jadłospis będzie uwzględniał wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, węglowodany i tłuszcze.
"Nie zapewniając ich organizmowi, wpadniesz w tarapaty" - mówi. "Pozostaniesz gruba i nigdy nie uda ci się wcisnąć w wymarzoną sukienkę czy dobrze wyglądać w bikini" - straszy Harper.
Nie tylko owoce i warzywa
Osoby, stosujące program Jumpstart to Skinny, powinny dziennie przyswajać 40 procent kalorii z białek, 40 procent z węglowodanów i 20 z tłuszczy. Dietetyk podkreśla, że cukry naturalne są paliwem dla organizmu i nie należy z nich rezygnować.
Warto jednak przestrzegać pewnych reguł. "Węglowodany złożone, czyli na przykład chleb, jedz tylko na śniadanie" - radzi Harper. "W pozostałej części dnia spożywaj cukry proste, zawarte w owocach i warzywach."
Model 800 kalorii
Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym są tłuszcze. Zarówno te płynne, jak i w formie stałej, pomagają chronić komórki i również dostarczają energii.
Ekspert przestrzega, że w jego planie odchudzania nie chodzi wyłącznie o prosty rachunek kaloryczny. Ważne, by dokonywać odpowiednich wyborów żywieniowych. W swojej książce wymienia produkty, które powinny znaleźć się w diecie. Tylko wtedy, gdy organizm otrzyma niezbędne ilości składników odżywczych, model 800 kalorii zadziała.
Przykładowe menu
Śniadanie:
dwa kawałki chleba (160 kcal)
łyżeczka masła (45 kcal)
małe jabłko (60 kcal)
Drugie śniadanie:
mały banan (60 kcal)
niskotłuszczowy jogurt (120 kcal)
czarna kawa (5 kcal)
Obiad:
porcja kaszy kuskus (80 kcal)
porcja szpinaku (25 kcal)
30 g awokado (45 kcal)
pierś z kurczaka (35 kcal)
Kolacja: sałata (25 kcal)
mała puszka tuńczyka (35 kcal)
łyżeczka oliwy z oliwek (25 kcal)
kieliszek czerwonego wina (74 kcal)
Łączna wartość kaloryczna: 794 kalorie.
Izabella O'Sullivan (io/pho), kobieta.wp.pl