Co mówią o nas wzory na ubraniach? Psycholożka mody ujawnia

Co mówią o nas wzory na ubraniach? Psycholożka mody ujawnia

Psycholożka mody mówi, co komunikują wzory na ubraniach
Psycholożka mody mówi, co komunikują wzory na ubraniach
Źródło zdjęć: © x-news.pl
20.06.2023 12:36, aktualizacja: 20.06.2023 13:07

Nie od dziś wiemy, że kolory niosą za sobą pewien przekaz, ale okazuje się, że to samo tyczy się wzorów na ubraniach. Jak jesteśmy odbierani, gdy nosimy pasy, a jak, gdy wybieramy kwiatki? Psycholożka mody Maja Rosińska wyjaśniła to zagadnienie na antenie "Dzień Dobry TVN".

Warto zdać sobie sprawę, że ubrania, które wybieramy, mają wpływ na odbiór naszej osoby przez społeczeństwo oraz własne samopoczucie. Dlatego chodzenie w workowatych ubraniach w odcieniach szarości nie rokuje zbyt dobrze.

Wzory na ubraniach mają znaczenie

Psycholożka mody Maja Rosińska przyszła do "Dzień Dobry TVN", by powiedzieć, że komunikują nie tylko kolory, ale i wzory. Z racji tego, że psychologia mody jest dziedziną zgłębianą od zaledwie 10 lat, to nie wiemy jeszcze nic na temat kraty. Ale znamy już szczegóły dotyczące pasków i kwiatów.

– Badania przeprowadzone na Fashion College of London pokazały, że ubrania w pasy sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako bardziej sumienni, pracowici, ambitni. Natomiast ważny jest też kolor pasków. Osoba w wyrazistych, wesołych kolorach będzie uznawana za sumienną, ale też ekstrawertyczną, czyli otwartą, wygadaną, śmiałą. Badania przeprowadzone na uczelni modowej w Londynie wykazały ponadto, że kwiaty noszą osoby ekstrawertyczne, towarzyskie, odważne oraz empatyczne – powiedziała ekspertka.

Przebrana, a nie ubrana

Maja Rosińska podkreśliła, że kolory i wzory na ubraniach mogą też działać jako swego rodzaju autoterapia. Na przykład noszenie kolorowych kwiatów może sprawić, iż staniemy się nieco bardziej otwarci i optymistyczni. Lecz ekspertka przestrzegła przed robieniem czegokolwiek na siłę.

– Mniej się mówi o tym, że strój wpływa też na nas. Wiele stylistek radzi: przebierz się w sukienkę w panterkę – będziesz wtedy kobieca, pewna siebie, pełna seksapilu. Natomiast jeżeli weźmiemy osobę, która jest szarą myszką, nieśmiałą, zamkniętą w sobie, to ona będzie czuła się przebrana, a nie ubrana. Wtedy ta pewność siebie będzie jeszcze spadać, bo osoba będzie czuła, że jest "na widoku", a zupełnie tego nie chce – dodała psycholożka mody.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta