UrodaCo należy wiedzieć o tonikach?

Co należy wiedzieć o tonikach?

Co należy wiedzieć o tonikach?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
11.10.2017 10:16, aktualizacja: 08.08.2018 14:13

Tonik służy do oczyszczania cery, jednak na temat jego szczegółowego działania wiemy niewiele. Wiele osób sądzi błędnie, że służy głównie do oczyszczania przy cerze trądzikowej. Jaką dokładnie funkcję pełni tonik i jak działa? Najważniejsze funkcje i typy toników do twarzy, czyli niezbędnego elementu codziennej pielęgnacji skóry — w każdym wieku.

Bez tonizowania skóry, pielęgnacja może nie przynieść efektu

Tonizowanie skóry to przywracanie jej naturalnego stanu, który naruszamy przez stosowanie różnego rodzaju kosmetyków oraz przez różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Potrzebny jest każdemu, kto przebywa na zewnątrz i wystawia twarz na działanie zanieczyszczeń powietrza czy każdemu kto używa kosmetyków. Dobry tonik powinien posiadać odczyn zasadowy, co neutralizuje czynniki szkodzące i przygotowuje skórę pod krem do twarzy. Toniku z alkoholem powinniśmy używać tylko przy konkretnym wskazaniu. Tonik zapewni nam równoważone pH, czyli optymalny komfort dla dalszej pielęgnacji. Możemy go też zrobić tonik sami w domu.

Jak działa tonik?

Toniki są preparatami, w których składzie dominuje woda. Dodatkiem do tego są składniki pielęgnacyjne, które dobieramy do naszej cery. Dobry tonik to idealna baza pod krem BB lub CC – te dwa kosmetyki w duecie to idealny dla zabieganych kobiet sposób na oszczędność czasu.

Dobieramy tonik do typu cery

Skóra normalna potrzebuje regeneracji częściej, niż nam się wydaje. Samo unikanie czynników szkodzących jak intensywne słońce, częste i wielogodzinne noszenie makijażu to nie wszystko. Codziennie na naszą skórę mają wpływ na przykład ogrzewanie lub klimatyzacja. Wtedy cera normalna też potrzebuje złagodzenia. W tym celu poleca się delikatne, oczywiście bezalkoholowe toniki. Na przykład tonik z nagietka, który oczyszcza i łagodzi skórę normalną, a także tłustą.

Tonik w pielęgnacji ukierunkowanej

Cera o konkretnych potrzebach wymaga bardziej zaawansowanych składników. W szczególności, kiedy mamy do czynienia z cerą problematyczną, czyli na przykład z wągrami. Kupując, zwróć uwagę na to, czy tonik ma składnik aktywny w składzie. Wiele toników przeciwko niedoskonałościom skóry zawiera dezynfekujący alkohol, jednak jest to za mało, aby skutecznie pozbyć się problemu. W szczególności, że dobre przygotowanie cery z głębokimi zanieczyszczeniami jest niezbędne do ich usunięcia.

Składnik pielęgnacyjny w tonikach do cery naczynkowej powoduje ich wzmocnienie. Są to najczęściej substancje aktywne stosowne dla cery naczynkowej, z niedoskonałościami lub bardzo suchej. Tonik taki może być stosowany jako produkt łagodzący i poprawiający stan problematycznych partii skóry.