Blisko ludziCo oznacza LGBT i trans? Słowniczek LGBTQ+

Co oznacza LGBT i trans? Słowniczek LGBTQ+

Dla wielu osób skrót LGBT wciąż brzmi nieco dziwnie i tajemniczo. Wielu z nas nie zna znaczenia poszczególnych liter i nie wie, czym się różni osoba transseksualna od transpłciowej. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

LGBT - słownik pojęć, warto wiedzieć, co znaczy każda litera
LGBT - słownik pojęć, warto wiedzieć, co znaczy każda litera
Źródło zdjęć: © 123RF

Nie mamy wątpliwości, że słowa stosowane przez media i osoby związane ze środowiskiem LGBT nie dla wszystkich są zrozumiałe. Są one używane slangowo lub określają osoby i rzeczy, o których część społeczeństwa mogła nie słyszeć. Dlatego właśnie ruszamy z pomocą. Poniższy słownik pojęć LGBT pozwoli wam lepiej zrozumieć ludzi wokół i kolejne, medialne doniesienia.

Co to znaczy LGBT, coming out, co to jest gender i czym się różni osoba transseksualna od transpłciowej?

LGBT - skrótowiec pochodzący z języka angielskiego. Poszczególne litery odnoszą się do głównych przedstawicieli mniejszości seksualnych. L - lesbijki, G - geje, B - osoby biseksualne, T - osoby transseksualne i transpłciowe.

Bi, osoba biseksualna - osoba, która wyraża zaangażowanie psychoemocjonalne i pociąg seksualny do osób obu płci. Biseksualne są zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Trans, osoba transpłciowa - osoba, której odczuwana tożsamość płciowa różni się od płci zapisanej w akcie urodzenia (płci metrykalnej). Termin "transpłciowość" obejmuje także wszystkie osoby, które nie czują się wyłącznie przynależne do płci żeńskiej lub męskiej. Wobec nich stosuje dodatkowo określenie "osoby niebinarne".

Trans, osoba transseksualna - osoba, która odczuwa rozbieżność pomiędzy psychicznym poczuciem własnej płci a biologiczną budową ciała, czyli: kobieta w ciele mężczyzny lub mężczyzna w ciele kobiety. Osoby transseksualne często czują silną potrzebę korekty ciała (w tym także narządów płciowych) oraz wspierają się np. terapią hormonalną.

Transwestyta - osoba o skłonnościach do czasowej identyfikacji z płcią przeciwną. Może wyrażać się chęcią upodobnienia do niej - tutaj dobrym przykładem są osoby występujące w roli draq queen.

Tranzycja / korekta płci - działania, które osoba transpłciowa / transseksulana może podjąć w związku z niezgodnością swojej tożsamości płciowej z płcią nadaną przy urodzeniu.

Niektórzy używają terminu LGBT+ w znaczeniu "LGBT i pokrewne społeczności", czyli m.in. osoby queer, aseksualne, czy interpłciowe.

"LGBT i pokrewne społeczności" - co to oznacza?

Queer - obejmuje wszystkie osoby, które określają się jako nieheteronormatywne. Czyli: osoby nieheteroseksualne (osoby homoseksualne, biseksualne, aseksualne i panseksualne), osoby nie-cispłciowe (transseksualne, transpłciowe, niebinarne, agender i androgyniczne) lub te, o innej tożsamości płciowej oraz osoby interseksualne.

Osoba aseksualna - osoba, która w ogóle nie odczuwa pociągu seksualnego. Aseksualizm nie wyklucza jednak budowania relacji. Osoby tej orientacji tworzą związki romantyczne, ale nie decydują się na obcowanie cielesne.

Osoba panseksualna - osoba, która wyraża zaangażowanie psychoemocjonalne i pociąg seksualny do innej osoby niezależnie od jej płci, czy tożsamości płciowej. W odróżnieniu od osoby biseksualnej może związać się także z osobą niebinarną, transseksualną, czy interpłciową.

Osoba interpłciowa (hermafrodyta, obojnak) - osoba, która urodziła się zarówno z męskimi, jak i żeńskimi cechami (a także często gruczołami) płciowymi. Zdarza się, że różnice nie pozwalają na jednoznaczne określenie płci po narodzinach. W tym przypadku rodzice często decydują się na wychowanie dziecka zgodnie z wybraną przez siebie płcią. Paradoksalnie jednak często zdarza się, że osoby interseksualne w późniejszym okresie życia ponownie przechodzą proces zmiany płci.

Cisseksualizm, cisgender, cispłciowość - tożsamość płciowa, gdzie osobiste doświadczenia z nią związane są zgodne z płcią biologiczną, która danej osobie była przypisana w momencie urodzenia. Cismężczyzni i ciskobiety to jednak nie to samo, co osoby transseksualne.

Coming out, czy homofobia. Co oznaczają?

Coming out lub "wyjście z szafy" - proces określania siebie jako osoby reprezentującej mniejszość seksualną. Dalej - mówienie o tym otwarcie w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. Zwykle proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od kręgu osób najbliższych - częściej wśród przyjaciół niż rodziny.

Homofobia - uprzedzenie w stosunku do gejów, lesbijek, osób biseksualnych i innych przedstawicieli mniejszości seksualnych, które może objawiać się m.in. agresją wobec tych osób.

Branża - potoczne określenie na środowisko osób LGBT+. "Być z branży" oznacza reprezentować którąś z mniejszości seksualnych.

Źródła:

- www.wikipedia.org

- dictionary.cambridge.org

- www.ponton.org.pl

- "Sytuacja społeczna osób LGBT. Raport za lata 2010 i 2011", red. M. Makuchowska, M. Pawlęga, wyd. Kampania Przeciw Homofobii

Yga Kostrzewa o sytuacji LGBT w Polsce." Trudno żyć w kraju, gdzie można zostać oplutym"

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)