Co zwierzaki robią same w domu?

Zwierzęta domowe spędzają samotnie wiele godzin dziennie. Zazwyczaj ten czas po prostu przesypiają. Niektóre jednak siedząc w czterech ścianach, odczuwają nie tyle nudę, co silny stres, który mogą odreagowywać niszczeniem sprzętów i zakazanymi przez właściciela zabawami. Dlaczego przejawiają nietypowe zachowania? Czy jest to powodem do zmartwienia? Jak można kontrolować zwierzaki, które są same w domu?

Co zwierzaki robią same w domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.05.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy samotność dotyczy też zwierząt?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, różnią się między sobą rozmaitymi skłonnościami, również tymi, które są związane z przebywaniem w towarzystwie i wykonywaniem aktywności fizycznych. Niektóre rasy psów (golden retriever, beagle, dalmatyńczyk)
potrzebują znacznie więcej ruchu niż inne (szpice miniaturowe, buldogi francuskie, szkockie teriery), ale za to mniej kontaktu z właścicielem niż przyzwyczajone do leniuchowania kanapowce. Kiedy pana nie ma w domu, zwierzaki zaczynają dotkliwie odczuwać niezaspokojone potrzeby, co może przejawiać się zarówno apatią, jak i szaleństwami, o jakie nie podejrzewalibyśmy swojego pupila.

Zwykła nuda, a może lęk separacyjny?

Samotność u zwierząt sprawia, że sąsiedzi skarżą się na nieustanne wycie, a w domu pojawiają się ślady szarpania i drapania mebli oraz wchodzenia tam, gdzie właściciel nie pozwala przesiadywać. W skrajnych przypadkach domownicy znajdują mocz i odchody na podłodze, mimo że zwierzę potrafi korzystać z kuwety, a także rany po samookaleczaniu. Niepokojące zachowania u zwierząt mogą wskazywać na błędy wychowawcze bądź na choroby, które wymagają podjęcia leczenia. Powinny zatem skłonić do zasięgnięcia profesjonalnej porady – zarówno od weterynarza, jak i od behawiorysty. Do najczęstszych przyczyn nietypowych zachowań pojawiających się pod nieobecność właściciela należy lęk separacyjny, którym zagrożone są szczególnie zwierzaki ze schroniska oraz młode psy i koty. Podczas pierwszych tygodni życia zwierzęta szczególnie potrzebują bliskości oraz poczucia bezpieczeństwa, dlatego trudno je przyzwyczaić do zostawania w domu bez towarzystwa. Za pobudzenie czworonogów spędzających samotnie czas po wyjściu właściciela do pracy może odpowiadać także fakt, że nie zostały wysterylizowane czy wykastrowane.

Zwierzęta różnią się charakterami i potrzebami. Na WP radarOkazji znajdziesz akcesoria dla swojego pupila - niezależnie od tego czy jest śpiochem, czy wulkanem energii.

Podejrzewasz, że twój zwierzak ma lęk separacyjny? Przeczytaj rozmowę z psią psycholożką

Zobacz także

Zwierzę samo w domu płata figle – jak temu zaradzić?

Istnieje wiele sposobów na skuteczne zajęcie uwagi pupila, które na dobre eliminują problem rozrabiania wynikającego z bezczynności. Pomóc mogą: wydłużenie czasu porannego spaceru i zagospodarowanie go dodatkowymi aktywnościami, takimi jak aportowanie, zostawienie psu konga wypełnionego smakołykami, a kotu toru przeszkód z drapakami, suplementacja diety preparatami ziołowymi o działaniu uspokajającym. Świetne rozwiązania oferuje również najnowsza technologia. Coraz popularniejsze stają się systemy monitorowania aktywności zwierząt, dzięki którym można nie tylko obserwować działania czworonogów na ekranie swojego smartfona czy służbowego komputera, ale również otrzymywać SMS-em rozsyłane z czujników ruchu powiadomienia o tym, że pupil wkracza w zakazane rejony mieszkania. Systemy takie sprawiają, że właściciel błyskawicznie reaguje na nieodpowiednie zachowanie zwierzaka, wydając mu nagrane komendy głosowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu czworonóg czuje bliskość swojego pana nawet, kiedy ten znajduje się daleko. Ma więc znacznie większe poczucie bezpieczeństwa i mniejszą ochotę na harce.

Komentarze (0)