FitnessCukier kokosowy - hit czy kit?

Cukier kokosowy - hit czy kit?

Cukier kokosowy - hit czy kit?
Źródło zdjęć: © 123RF

27.10.2015 08:41, aktual.: 25.05.2018 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że jest wychwalany przez zwolenników zdrowego stylu życia, dietetycy radzą zachować wobec niego powściągliwość.

Jest sporo zamienników białego cukru: stewia, ksylitol, erytrytol, syrop z agawy. Do tej listy dopisujemy cukier kokosowy. To produkt naturalny, o specyficznym smaku. Można go zastosować na wiele sposobów. A jednak mimo że jest wychwalany przez zwolenników zdrowego stylu życia, dietetycy radzą zachować wobec niego powściągliwość.

Cukier kokosowy to produkt otrzymywany z palmy kokosowej, którą w sanskrycie nazywa się "kalpa vriksha" - drzewem, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia, natomiast w języku malajskim mówi się, że to "drzewo o tysiącu zastosowań".

W cukrze kokosowym znajdziemy ważne dla zdrowia biopierwiastki (zwłaszcza potas, cynk, magnez, żelazo), a także witaminy, szczególnie z grupy B - dobroczynne dla układu nerwowego.

Cukier kokosowy może być stosowany jako zamiennik zwykłego cukru: do słodzenia, wypieków, deserów, koktajli. Zwolennicy zdrowego stylu życia wykorzystują go do przygotowania batonów energetycznych i ciastek. - Cukier kokosowy staje się coraz popularniejszą alternatywą dla cukru białego, przez co w sieci pojawia się coraz więcej wątpliwej jakości artykułów na jego temat - przyznają Remigiusz Filarski i Radosław Majewski z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku.

Razem z dietetykami sprawdzamy, na ile cukier kokosowy można uznać za zdrowy produkt i co należy o nim wiedzieć.

Kalorie, indeks i ładunek glikemiczny

Warto zacząć od tego, że pod względem kaloryczności między cukrem kokosowym a białym nie ma dużej różnicy - cukier biały rafinowany ma 405 kcal, a kokosowy 380. Najwięcej zalet można się jednak doszukiwać w niższym w stosunku do cukru białego indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny (IG) określa tempo wchłaniania węglowodanów po spożyciu produktów spożywczych. - Jak wykazano w wielu badaniach, dieta obfitująca w produkty o wysokim IG stanowi jeden z mechanizmów prowadzących do insulinooporności. O ile indeks glikemiczny cukru białego określa się na 70 (wysoki IG), to badania wykazały, że cukier kokosowy charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (IG 35-54). Oznacza to, że po spożyciu cukru kokosowego nastąpi mniejszy wzrost glikemii poposiłkowej, co jest istotne szczególnie dla cukrzyków - wyjaśnia Remigiusz Filarski.

Dietetyk zwraca jednak uwagę, że ważniejszym niż IG wskaźnikiem wydaje się być tzw. ładunek glikemiczny (ŁG). - Uwzględnia on tempo wchłaniania oraz ilość węglowodanów zawartych w danym produkcie. Ładunek glikemiczny obliczany jest przez pomnożenie IG produktu przez ilość zawartych w nim węglowodanów w gramach. Wynik należy podzielić przez 100. Im wyższy jest ŁG produktu, tym większego wzrostu stężenia glukozy we krwi możemy się spodziewać po jego spożyciu - tłumaczy Filarski.

W oparciu o ładunek glikemiczny możemy dokonać klasyfikacji produktów spożywczych:
- <10 – produkty o niskim ładunku glikemicznym

- 11-19 – produkty o średnim ładunku glikemicznym

-

20 – produkty o wysokim ładunku glikemicznym

- Ponieważ cukier kokosowy w 99,6 proc. składa się z węglowodanów, to jego ładunek glikemiczny jest wysoki i wynosi 34. Oznacza to, że po spożyciu cukru kokosowego węglowodany w nim zawarte będą wchłaniane wolno (niski IG), jednak podwyższone stężenie glukozy będzie się utrzymywało dłużej ze względu na ich wysoką zawartość - podkreśla specjalista z białostockiego Centrum Dietetyki Stosowanej.

Remigiusz Filarski dodaje, że kontrola zarówno indeksu glikemicznego, jak i ładunku glikemicznego może odgrywać ważną rolę w prewencji i leczeniu cukrzycy.

Rafinacja nie taka zła

Dietetyk Radosław Majewski zwraca uwagę, że zachwala się przede wszystkim fakt, że cukier kokosowy jest nierafinowany. - Rafinacja cukru nie jest czymś złym, to po prostu jeden z elementów procesu produkcji mający na celu otrzymanie cukru z jak największą zawartością sacharozy. Cukier rafinowany powinien zawierać nie mniej niż 99,7 proc. sacharozy. Należy pamiętać, że używane w procesie rafinacji cukru substancje nie są dodawane do cukru, a jedynie służą do jego wydobycia z buraka - wyjaśnia.

Ekspert dodaje, że rafinacja cukru powoduje usunięcie z niego śladowych ilości witamin, żelaza, wapnia, potasu czy cynku, jednak należy pamiętać o tym, że cukier nie jest źródłem pokarmowym ważnych dla zdrowia składników z punktu widzenia fizjologii żywienia. - Dlatego spożywanie cukru kokosowego pod pozorem jego prozdrowotnych właściwości jest pozbawione sensu i na pewno nie możemy stwierdzić, że cukier nierafinowany (kokosowy) jest lepszy od rafinowanego - uważają Remigiusz Filarski i Radosław Majewski, którzy twierdzą wręcz, że to produkt przereklamowany, który sławę zawdzięcza działaniom marketingowym.

Wnioski? Cukier kokosowy może być stosowany jako zamiennik cukru - i pod tym względem zalecany jest przede wszystkim diabetykom. Nie należy go jednak nadużywać i traktować jako źródła ważnych dla zdrowia substancji.

EPN/mp/WP Kobieta

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także