FitnessĆwiczenia siłowe kobiet - fakty i mity

Ćwiczenia siłowe kobiet - fakty i mity

Czas kategorycznie zaprzeczyć, że ćwiczenia siłowe są tylko dla mężczyzn, że kobiety nie osiagną korzyści ćwicząc siłowo. Chociaż ciało kobiece jest jakże różne od męskiego, to duża część procesów rządzących organizmami kobiet i mężczyzn jest podobna.

17.03.2006 | aktual.: 06.10.2009 17:51

Czas kategorycznie zaprzeczyć, że ćwiczenia siłowe są tylko dla mężczyzn, że kobiety nie osiagną korzyści ćwicząc siłowo. Chociaż ciało kobiece jest jakże różne od męskiego, to duża część procesów rządzących organizmami kobiet i mężczyzn jest podobna. W tym miejscu nie będziemy namawiać do zawodowego uprawiania kulturystyki, bo jest to obszar zarezerwowany dla wielkich pasjonatów, a jedynie do uzyskania korzyści z rekreacyjnego wykonywania ćwiczeń siłowych.

Ćwiczenia siłowe są niezbędnym elementem kształtowania całościowej kondycji ciała.

Silniejsze mięśnie to:

1. mniejsze ryzyko kontuzji,
2. łatwiejsze wykonywanie ćwiczeń,
3. pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej,
4. pomoc w przeciwdziałaniu niektórym chorobom np. osteoporoza, nadciśnienie
5. lepsza kontrola prawidłowej postawy ciała, dzięki prężnym mięśniom zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości, związanych np. z siedzącym trybem życia.

Podsumowując: trening siłowy w każdym programie poprawy kondycji fizycznej pełni bardzo ważną rolę, dotyczy to w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego też, bardzo wiele kobiet, wliczając w to zarówno zawodniczki jak i modelki np. Izabela Scorupco, Cindy Crawford i Claudia Schiffer stosują trening siłowy w swoim programie ćwiczeń.

Teraz wyjaśnijmy najczęściej spotykany mit dotyczące treningu siłowego kobiet: Wykonując ćwiczenia siłowe rozbuduję swoje mięśnie do takich rozmiarów jak kulturystki.

Oj, gdyby to było takie proste! Normalny program treningu siłowego, mamy tu na myśli programy zalecane w klubach fitness, nie spowoduje nadmiernego rozbudowania masy mięśniowej. Program ten z całą pewnością wzmocni Wasze ciało, ukształtuje sylwetkę i poprawi gęstość mięśni. Ponadto spowoduje poprawę samopoczucia.

Należy pamiętać, że przyrost masy mięśniowej jest uzależniony od wielu czynników, które są trudno nieosiągalne dla przeciętnej kobiety:
6. Warunkiem rozbudowania mięśni jest istnienie w organizmie męskiego hormonu - TESTOSTERONU. Ten hormon jest odpowiedzialny za pobudzenie mięśni do wzrostu. Jednym z powodów, dla którego mężczyźni posiadają większe mięśnie, a przez to są silniejsi, jest właśnie podwyższony poziom testosteronu we krwi. Organizm kobiety produkuje testosteron, ale jest to zaledwie 1/100 ilości produkowanej przez przeciętnego mężczyznę. Gdy widzicie kulturystkę z ogromnymi mięśniami to najprawdopodobniej jej wygląd związany jest z zażywaniem środków stymulujących wzrost masy mięśniowej. Jest to w wielu krajach zabronione, ale przede wszystkim jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia.
7. Po drugie, rozbudowanie masy mięśniowej wymaga stosowania specjalistycznych technik treningowych. Dla pobudzenia mięśni do rozwoju, kulturyści ćwiczą z bardzo dużym obciążeniem, często wykonując 1-2 powtórzeń w serii. To przeciążanie mięśni stymuluje je do rozwoju. Stosowany normalny trening poprawy kondycji fizycznej (fitness program) nie zawiera takich technik. Dlatego też, zalecane jest wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem pozwalającym na wykonanie od 8-12 powtórzeń dla górnej części ciała i od 12-20 powtórzeń dla jego dolnej części. Jest to optymalna liczba powtórzeń dla kształtowania siły mięśniowej i formowania sylwetki (liczba powtórzeń została wyznaczona na podstawie pomiaru długości trwania pojedynczego powtórzenia i całej serii). Tak zaplanowany trening nie sprzyja budowaniu ogromnej masy mięśniowej.

Wnioski? Kobiety, które uczestniczą w zajęciach stosując program fitness (ogólnorozwojowy) nie rozbudują swojej masy mięśniowej.

NIE PRZESTAWAJ ĆWICZYĆ! Uczyń trening siłowy częścią swojego życia

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)