Cysta na twarzy – czym jest trądzik torbielowaty?
Trądzik torbielowaty to jedna z najbardziej dokuczliwych i nieestetycznych odmian trądziku. U osób dotkniętych tą przypadłością cierpi nie tylko skóra, ale również poczucie własnej wartości i kontakty międzyludzkie. Wymaga konsultacji z dermatologiem, bowiem istnieją sposoby skutecznego leczenia.
Trądzik torbielowaty – co to takiego?
Trądzik torbielowaty to jedna z najcięższych odmian trądziku. Ma charakter zapalny i chroniczny. Typowe i charakterystyczne objawy to wyjątkowo duże zamiany skórne – bolesne ropne torbiele, duże zaczerwienione wypryski, twarde guzki. Te głębokie zmiany wypełnione są białą lub żółtawą substancją i mają ciemnoczerwone obwódki, często przypominają czyraki. Trądzik torbielowaty na początku objawia się przez zaskórniki, które później przekształcają się w wykwity. Te z kolei zlewają się ze sobą, pęcznieją i wówczas powstają torbielowate cysty i grudki. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale również pod pachami i na pośladkach. Z uwagi na postać tych zamian skórnych zachodzi wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia blizn i przebarwień.
Cysta na twarzy – skąd bierze się problem?
Cysta na twarzy może być spowodowana nadmierną produkcją sebum i zatkaniem ujścia mieszka włosowego. Wówczas wewnątrz tworzą się idealne warunki do rozwoju bakterii, pojawia się również stan zapalny. Powodem wzmożonej pracy gruczołów w przypadku trądziku torbielowatego jest nadmiar androgenów. Na poziom ich stężenia mają wspływ wahania w gospodarce hormonalnej w okresie dojrzewania. Trądzik torbielowaty może się pojawić, gdy mamy predyspozycje genetyczne, odczuwamy przewlekły stres, zażywamy leki, stosujemy zbyt tłuste kremy do twarzy i nadmiernie się pocimy.
Jak zwalczyć trądzik guzkowy?
Za trądzik guzkowy odpowiadają hormony. Niezbędna jest więc wizyta u dermatologa, który postawi właściwą diagnozę i przepisze odpowiednie leki. Cysta na twarzy jest trudna do zwalczenia, a leczenie jest intensywne i długie. Może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Trądzik torbielowaty ma charakter nawrotowy i konieczne są wizyty kontrolne oraz odpowiednia pielęgnacja. Leki przepisywane przez lekarza mają silne działanie i są to najczęściej antybiotyki do stosowania doustnego. Na początku zażywa się duże dawki, które ulegają zmniejszeniu w miarę poprawiania się stanu cery. Antybiotyki hamują namnażanie bakterii oraz łagodzą stan zapalny. Stosowane są także retinoidy, a w szczególności izotretynoina, która ma najsilniejsze działanie. W skrajnych przypadkach lekarz zaleca zastrzyki sterydowe aplikowane bezpośrednio do zmiany skórnej. Ich działanie polega na zmniejszeniu torbieli i zwalczeniu stanu zapalnego.
Trądzik torbielowaty – pielęgnacja cery
Po zakończeniu kuracji na trądzik torbielowaty można zacząć leczyć blizny i przebarwienia. Wówczas z pomocą przyjdzie medycyna estetyczna. Laser frakcyjny, mezoterapia i zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego spłycają blizny i sprawiają, że przebarwienia staną się mniej widoczne. Bywa również tak, że konieczna może okazać się pomoc psychologa, ponieważ bardzo zaawansowany trądzik torbielowaty może przyczyniać się do zaniżenia poczucia własnej wartości, niskiej samooceny, powodować problemy w kontaktach międzyludzkich, a nawet prowadzić do depresji.