FitnessCzerwony motyl na twarzy

Czerwony motyl na twarzy

Zaczyna się na ogół niewinnie. Od czasu do czasu na policzkach, brodzie, czole, nosie pojawiają się rumieńce, które po kilku godzinach znikają. Czasami towarzyszy im pieczenie i uczucie gorąca. Jeśli zauważysz takie objawy - pójdź do lekarza dermatologa. To może być trądzik różowaty. Gdy je zlekceważysz - choroba stanie się bardziej uciążliwa i trudniejsza do wyleczenia.

Czerwony motyl na twarzy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zaczyna się na ogół niewinnie. Od czasu do czasu na policzkach, brodzie, czole, nosie pojawiają się rumieńce, które po kilku godzinach znikają. Czasami towarzyszy im pieczenie i uczucie gorąca. Jeśli zauważysz takie objawy - pójdź do lekarza dermatologa. To może być trądzik różowaty. Gdy je zlekceważysz - choroba stanie się bardziej uciążliwa i trudniejsza do wyleczenia.

Trądzik różowaty to przede wszystkim przypadłość kobiet. Uciążliwe objawy pojawiają zazwyczaj między 30 a 50 rokiem życia, ale mogą wystąpić zarówno wcześniej, jak i później. Zaczerwienienia kształtem przypominają motyla. Najpierw występują na nosie, później przenoszą się na policzki, środkową część czoła i brody. Z fazy początkowej, wraz z upływem czasu choroba przechodzi w stany ostrzejsze.

Pojawiają się swędzące i piekące grudki i krostki. Skóra łuszczy się i staje się drażliwa. Często występują pajączki, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. W stadium najbardziej zaawansowanym choroba przybiera postać zapalnych guzków i nacieków. Trądzik różowaty lubi nawracać się co kilka lat, ale może wystąpić jednorazowo. Nawroty i zaostrzenia mają związek z ważnymi w życiu kobiety okresami: menstruacją i menopauzą.

Co jest przyczyną?

Niestety, jak w wielu tego typu chorobach, nieznane są do końca przyczyny, które powodują uciążliwe rumieńce. Można jedynie wyszczególnić czynniki, które sprzyjają ich występowaniu. Należą do nich stres, zaburzenia psychiczne, nadciśnienie tętnicze, choroby układu pokarmowego (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaparcia, nadkwaśność soku żołądkowego), alergie. W niektórych przypadkach obserwuje się rodzinną skłonność do zmian o charakterze nadpobudliwości naczyń włosowatych w skórze.

Na wystąpienie trądziku różowatego bardziej narażone są kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, a także te w okresie menopauzy. „Czerwony motyl” częściej pojawia się u pań o jasnej skórze, jasnych włosach i niebieskich oczach.

Objawy nasilają też te sytuacje, w których robi się nam gorąco: pikantne potrawy, sauna, alkohol, a także niektóre leki, szczególnie te obniżające cholesterol, wiatr, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, mocna kawa i herbata, źle dobrane kosmetyki. Wystąpieniu trądziku sprzyjają kłopoty z zatokami i migdałkami.

Jak leczyć?

Nie ma jednego leku, który upora się z trądzikiem. Dlatego w terapii trzeba łączyć różne metody, poczynając od unikania sytuacji, które sprzyjają chorobie, poprzez odpowiednią pielęgnację skóry, a na lekach kończąc. Należy więc unikać długotrwałego przebywania na wietrze, w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach oraz na słońcu. Z diety powinnaś wykluczyć: ostre przyprawy, kawę i herbatę, czekoladę, alkohol w każdej postaci, ostre sery, chipsy. Unikaj też bardzo zimnych i bardzo gorących potraw.

Zadbaj o swoją skórę i zrezygnuj z kosmetyków, które mogą ją podrażniać. Chociaż trądzik nie jest alergią, do pielęgnacji najlepiej używaj preparatów przeznaczonych dla cery wrażliwej. Powinny być one pozbawione barwników, substancji zapachowych i silnie działających dodatków. Po myciu nie wycieraj twarzy ręcznikiem, tylko ją delikatnie osusz. Przed każdorazowym wyjściem z domu w słoneczny dzień (nawet zimą) zabezpiecz twarz kremami z filtrami powyżej SPF 25. Zrezygnuj z solarium oraz z sauny.

W leczeniu trądziku różowatego lekarz dermatolog może przepisać doustnie antybiotyk, który przyjmuje się z przerwami w cyklach kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych, a konkretna terapia zależy od stopnia nasilenia choroby. Zewnętrznie zmiany smaruje się preparatami w maści bądź żelu, a także stosuje roztwory, papki, pudry, kremy zawierające antybiotyki i ichtiol.
mpi/kg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)