Często ziewasz? Ciało chce ci "powiedzieć" coś niedobrego

Często ziewasz? Ciało chce ci "powiedzieć" coś niedobrego

Ziewasz bez powodu? To może być sygnał o twoim stanie zdrowia
Ziewasz bez powodu? To może być sygnał o twoim stanie zdrowia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | B. BOISSONNET / BSIP
14.10.2023 16:43, aktualizacja: 17.01.2024 18:07

Ziewanie kojarzy się z niewyspaniem i zmęczeniem. Ten prosty i z reguły niegroźny odruch może jednak świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli zdarza ci się ziewać często i bez powodu, lepiej zwróć się do lekarza.

Według najstarszych naukowych hipotez ziewamy, aby dostarczyć organizmowi większej ilości tlenu. Jedni badacze są zdania, że czynność ta pobudza organizm oraz zwiększa aktywność mózgu. Inni twierdzą, że główną "funkcją" ziewania jest wyrównanie ciśnienia w uchu wewnętrznym, a także regulacja temperatury ciała. Okazuje się, że odruch ten może informować nas też o rozwoju niektórych chorób.

Nadmierne i niewyjaśnione jest powodem do niepokoju

Eksperci twierdzą, że występowanie ziewania częściej niż trzy razy w przeciągu 15 minut, może być powodem do obaw. Oczywiście nie ma co panikować - jeśli jesteś po nieprzespanej nocy, męczącym dniu w pracy, cierpisz na zaburzenia snu lub zażywasz leki uspokajające, możesz doświadczyć ciągłego ziewania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inaczej jest jeżeli odruch ten nie jest uzasadniony żadnym z powyższych czynników. Wtedy może to świadczyć o rozwoju uciążliwych schorzeń.

Ziewanie jest objawem wielu chorób

Częste ziewanie może informować przede wszystkim o chorobach serca i układu krążenia. Ziewanie w tym przypadku ma dotlenić organizm, ze względu na zaburzenia przepływu krwi. Odruch ziewania nasila się również w sytuacjach stresowych i może świadczyć o zaburzeniach lękowych.

Ziewanie może też "mówić" o udarze cieplnym, migrenie, astmie oskrzelowej lub refluksie przełykowo-żołądkowym.

Nie powstrzymuj ziewania

Nie ma sensu tłumić i hamować ziewania, ponieważ organizm i tak będzie dążył do wykonania tego odruchu. W zamian za to lepiej wypróbować różne techniki oddechowe i relaksacyjne, które pomogą zmniejszyć częstość ziewania. Nie rozwiąże to jednak fundamentalnego problemu. Kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyny obserwowanych objawów.

Samo ziewanie nie jest wystarczającym wskaźnikiem chorób serca, refluksu, astmy lub innych wymienionych schorzeń. Oprócz tego odruchu muszą występować również inne symptomy.

Jeśli doświadczasz nadmiernego ziewania i masz także inne niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, a także poproś o przeprowadzenie odpowiednich badań lub skierowanie do specjalisty. Im wcześniej poddasz się diagnozie, tym lepiej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także