Czy głód to niedobór kalorii?
Czy to prawda, że głód jest objawem niedoboru kalorii?
29.05.2006 | aktual.: 29.05.2006 16:49
Czy to prawda że głód jest zawsze objawem niedoboru kalorii??
Nie, to nieprawda. Głód z fizjologicznego punktu widzenia jest sygnałem wysyłanym z podwzgórza, ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za odczucie sytości i głodu. Uczuciu głodu towarzyszą często także oznaki z przewodu pokarmowego w postaci skurczów żołądka i przelewań soków trawiennych w jelitach.
W czasach, kiedy przeżycie człowieka zależało od tego, czy zdobędzie pożywienie głód był sygnałem ostrzegawczym i potrzebnym. Teraz jego rola nie jest już tak istotna, ponieważ żywność dla większości z nas dostępna jest w nieograniczonych ilościach. Z tego powodu człowiek przestał odróżniać głód rzeczywisty, od głodu wywołanego innymi czynnikami. Żywność spełnia obecnie poza podstawową funkcją fizjologiczną szereg innych funkcji i może ona ułatwiać nam kontakty towarzyskie (spotkania w restauracjach), poprawiać humor, pozwalać odreagować stres. Organizm przyzwyczajony do takiego sposobu reakcji w konkretnych sytuacjach zaczyna wysyłać sygnał głodu, choć pożywienie wcale nie jest mu potrzebne.
Żołądek kurczy się, kiedy jest pusty, a u osób, które jedzą dużo ulega on rozciągnięciu. W takiej sytuacji potrzeba więcej jedzenia aby zaspokoić głód i zapełnić żołądek. I znów mamy tu do czynienia z głodem pozornym - mimo, iż wystarczyłoby zjeść jedną kanapkę żołądek domaga się czterech.
Niestety obecnie coraz częściej mamy do czynienia z zaburzeniami w odczuwaniu głodu i sytości, stąd nagłe napady obżarstwa oraz powstające na tym tle zaburzenia odżywiania. Głód pozorny bierze górę nad głodem rzeczywistym.
Warto obserwować siebie i organizm, po to by nauczyć się w jakich sytuacjach głód i jedzenie służą nam do zaspokojenia innych niż fizjologiczne potrzeb.
Pozdrawiam,
Magdalena Jarzynka
www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!