Czy można mieszkać na działce ROD? Odpowiedź jest jednoznaczna

Polacy bardzo lubią spędzać czas na działkach
Polacy bardzo lubią spędzać czas na działkach

27.09.2023 10:18, aktual.: 27.09.2023 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogródki działkowe od lat cieszą się sporym powodzeniem wśród mieszkańców polskich miast. Prawdopodobnie niejednej osobie choć raz przeszła przez głowę myśl, że przyjemnie byłoby na takiej działce zamieszkać. Przepisy w tej kwestii są jasne.

Działka to świetna alternatywa dla osób, które nie mieszkają we własnym domu z ogrodem. Niewielkie ogródki już od lat cieszą się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Nic dziwnego, położone na obrzeżach miast dają możliwość odpoczynku wśród kwiatów i zieleni bez dalekich podróży. Dodatkowo można na nich sadzić warzywa, a także drzewa i krzewy owocowe, ciesząc się własnymi plonami.

Wiele osób na działkach stawia też niewielkie budynki, w których najczęściej przechowuje się narzędzia czy inne niezbędne w takim miejscu sprzęty. Sielskie otoczenie może zachęcać do tego, aby przeprowadzić się tam na stałe. Czy to w ogóle możliwe?

Czy można zamieszkać na działce?

Rodzinne Ogródki Działkowe należą do Polskiego Związku Działkowców i ich użytkowanie określa ścisły regulamin. Można tam znaleźć zarówno prawa osoby, która działkę dzierżawi, jak i obowiązki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z regulaminem, na działce nie można mieszkać. Jasno zaznaczono, że altana położona na jej terenie nie jest "obiektem mieszkalnym" i nie można się tam zameldować ani czasowo, ani na stałe.

Inne zakazy

Działkowcy mają obowiązek przestrzegać regulaminu, w którym wymaga się od nich m.in. utrzymywania estetycznego wyglądu działki. Nie wolno zakłócać spokoju sąsiadów, a także stawiać na działkach np. toalet wolnostojących.

Nie wolno także spalać śmieci i roślin, a także myć i naprawiać samochodu. Nie wolno też prowadzić jednorodnych upraw w celach produkcyjnych. Za łamanie regulaminu grozi utrata ogródka działkowego.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (78)