Jak Polacy świętują walentynki? Zaskakujące wyniki ankiety
14 lutego część zakochanych par będzie składać sobie życzenia i wręczać drobne podarunki. W sklepach już w styczniu pojawiają się czekoladki, kubeczki i dekoracje z sercem jako motywem przewodnim. Jak do tego święta podchodzą Polacy?
13.02.2024 | aktual.: 13.02.2024 12:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy dzień zakochanych jest w Polsce ważnym świętem? Wirtualna Polska postanowiła zapytać o to swoich czytelników. Wyniki przeprowadzonych badań prezentują się dość zaskakująco. Można się spodziewać, że to młodsza część społeczeństwa będzie chętniej wręczać tego dnia drugiej połówce podarunek, potwierdzając siłe swojego uczucia. Tylko 25 proc. respondentek i respondentów w wieku 15-34 lat przyznało, że obchodzi walentynki. 14 lutego okazał się ważnym dniem dla przedstawicieli starszych grup wiekowych.
Czy obchodzimy walentynki? Zdania są podzielone
38 proc. ankietowanych przyznało, że obchodzi walentynki. Przecząco na to pytanie odpowiedziało 40 proc. internautów. "Tak" świętu zakochanych powiedziało 47 proc. osób w wieku 55 lat i więcej; 44 proc. osób w wieku 45-55 lat; 34 proc. osób w przedziale wiekowym 35-44 lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jaki sposób decydujemy się celebrować ten dzień? Na pierwszym miejscu znalazło się wręczanie bliskim prezentów (38 proc.), zaś 28 proc. przyznało, że przyrządza z partnerem/partnerką w domu uroczystą kolację. Kolejne 28 proc. wybiera się 14 lutego z partnerem/partnerką do restauracji lub kawiarni na uroczystą kolację. 12 proc.ankietowanych zamawia kolację do domu.
Wróćmy jeszcze do najmłodszej grupy (15-34 lata). Wśród osób z tego przedziału wiekowego, które obchodzą walentynki, 25 proc. wybrało domowy wieczór filmowy, a kolejne 25 - zamawianie kolacji do domu.
Co z respondentkami i respondentami, którzy walentynkom mówią "nie"? 34 proc. podsumowało, że nie potrzebuje takiego święta, aby okazać uczucia ukochanej osobie, ponieważ "każda okazja jest dobra".
Gdy mowa o miłości, Polacy są optymistami?
W badaniu nie zabrakło pytań o samą miłość. Aż 90 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że dobry związek wymaga ciągłych starań ze strony obojga partnerów. Kolejne 84 proc. twierdzi, że miłość jest możliwa w każdym wieku.
Tylko 16 proc. respondentek i respondentów nie wierzy w istnienie prawdziwej miłości, a 15 proc. zgodziło się ze tym, że nie jest możliwe, aby spędzić całe życie z tą samą osobą.
"Nie wiem, czego się spodziewał"
Magda w rozmowie z Wirtualną Polską wróciła pamięcią do walentynek, podczas których jej partner zdecydował się na oświadczyny. Mężczyzna spotkał się z odmową.
"Powiedzieć, że się tego nie spodziewałam to i tak za dużo. Kłóciliśmy się od dawna, nie wiedzieliśmy, czy nasz związek przetrwa, a mój partner zdecydował się oświadczyć właśnie tego dnia. Nie wiem, czego się spodziewał" - wyznała kobieta.
Przeprowadzone badanie wykazało, że zdania Polaków o oświadczynach w walentynki są podzielone. 40 proc. pozytywnie zapatruje się na ten pomysł, ale prawie tyle samo, bo 38 proc. nie pochwala klękania na jedno kolano tego dnia.
Ankieta została przeprowadzona w dniach 31 stycznia - 9 lutego 2024 roku. Jej emisja odbyła się w serwisach Wirtualnej Polski. Ankietę wypełniło 463 użytkowników. Dane zostały doważone pod względem płci i wieku, ale były reprezentatywne dla internautów GWP.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl