Czy sól kuchenna jest zdrowa? Ile soli powinno się znajdować w naszej diecie?
Sól kuchenna to najpopularniejsza przyprawa stosowana w naszych domowych kuchniach. Sól kuchenna stosowana z umiarem raczej nie powinna zaszkodzić, jednak jej nadmiar jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jakie są właściwości soli kuchennej? Jaka dzienna dawka soli kuchennej nam nie zaszkodzi?
20.11.2018 12:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest sól kuchenna?
Sól kuchenna z chemicznego punktu widzenia jest chlorkiem sodu, czyli związkiem pierwiastków, które są niezbędne do życia. Sól kuchenna często jest wzbogacona o niewielkie ilości jodu, które mają wzbogacić dietę o ten właśnie pierwiastek. Dodatkowo w soli kuchennej znajdują się przeciwzbrylacze, np. żelazocyjanek potasu.
Nadmiar soli w organizmie zazwyczaj nie jest spowodowany nadmiernym soleniem samodzielnie przygotowanych potraw. Wielu z nas zapomina, że dieta złożona z żywności wysoko przetworzonej, zupek w proszku, wędlin czy konserw to istna bomba wypełniona solą. Produkty ze sklepowych półek bowiem zawierają ogromne ilości soli.
Jakie są właściwości soli kuchennej?
Sól kuchenna znana jest nam przede wszystkim jako przyprawa. Rozpoznawana jest ona przez kubki smakowe znajdujące się na powierzchni języka jako smak słony. Sól stosowana jest w kuchni, aby wydobyć smak potraw i nadać im intensywności. Warto jednak zauważyć, że sól kuchenna to przede wszystkim środek konserwujący, który zapobiega szybkiemu psuciu się żywności. Sól jest niezbędna do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie.
Im więcej chlorku sodu znajduje się w ludzkim organizmie, tym więcej wody się w nim zatrzymuje. Stąd sól w połączeniu z potasem odpowiadają za uwodnienie komórek. Sól jest składnikiem płynów tkankowych i komórkowych oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni.
Ile soli dziennie można spożywać?
Według doniesień dietetyków i badaczy naszych jadłospisów, dziennie spożywamy 3-krotnie więcej soli niż wskazują normy. Aby ludzki organizm zdrowo funkcjonował, dzienna dawka sodu powinna wynosić ok. 575 mg.
Jednak dzienna dawka soli kuchennej według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to jedna łyżeczka, w której znajduje się ok. 2331 mg sodu. Aby nie przekraczać wskazanej normy, warto czytać etykiety kupowanych produktów i unikać tych wysoko przetworzonych. Samodzielnie przyrządzanie potraw pozwala nam na większą kontrolę ilości soli kuchennej w diecie.
Sól kuchenna a zdrowie
Znany jest wpływ soli kuchennej na ryzyko nadciśnienia. Warto jednak pamiętać, że sól kuchenna spożywana w nadmiarze może nam zaszkodzić zdecydowanie bardziej. Osoby, które nadużywają soli w swoim codziennym menu narażone są na choroby układu krążenia i ryzyko udaru mózgu.
Ponadto nadmierne solenie potraw może się pośrednio przyczynić do nadwagi i otyłości. Sól kuchenna bowiem wzmaga pragnienie, które często gaszone jest słodkimi, kolorowymi napojami zgubnymi dla sylwetki. Sól kuchenna w nadmiarze obciąża nerki, a także zwiększa ryzyko nowotworów żołądka. Sól kuchenna powinna być ograniczana zwłaszcza w diecie dzieci. Wynika to z faktu, iż zbyt duża ilość soli niekorzystnie wpływa na ogólnoustrojową gospodarkę wapniową. To z kolei powoduje nieprawidłowy rozwój układu kostnego u dzieci.