Czy twój partner jest narcyzem? Psycholożka wyjaśnia
Twój partner jest maksymalnie zaabsorbowany sobą, lekceważy innych, ale też nigdy nie przyznaje się do błędów i nie przeprasza? To mogą być sygnały świadczące o tym, że jest narcyzem. Poznaj je wszystkie.
26.08.2022 20:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Związki to nie tylko pocałunki, prezenty i romantyczne randki. To również, a może przede wszystkim, codzienna praca nad sobą i wzajemną komunikacją. Miłość wiąże się z zaakceptowaniem czyichś wad i wspieraniem w trudnych chwilach. Jednak co w przypadku, gdy partner cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości? Czy taki związek ma prawo przetrwać?
"Narcyzm ma bardzo szerokie spektrum, od bycia trochę samolubnym lub czasami zaabsorbowanym sobą, przez ‘narcystyczne mechanizmy obronne’, do pełnego zaburzenia osobowości, graniczącego z socjopatią" – wyjaśnia w "Daily Mail" psycholożka, dr Sarah Davis, która powiedziała, że narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) ma według statystyk około 5 proc. światowej populacji. Jednak mogą być to dane zaniżone, gdyż narcyzi rzadko kiedy szukają profesjonalnej pomocy.
Sygnały, że twój partner jest toksycznym narcyzem
Jak zatem rozpoznać, czy twój partner ma narcystyczne zaburzenie osobowości, czy tylko kocha przeglądać się w lustrze i nagminnie chwalić sukcesami? Ekspertka wyróżniła kilka podstawowych zachowań, które świadczą o narcyzmie, będącym już zaburzeniem.
- Zaabsorbowanie bogactwem, statusem, władzą i sukcesem
- Egoizm i lekceważenie innych
- Aroganckie, wyniosłe zachowanie
- Silne poczucie uprawnień
- Wyraźny brak odpowiedzialności za siebie lub swoje działania
- Konsekwentne obwinianie i zawstydzanie innych
- Brak wyrzutów sumienia lub winy
Narcyz nie przeprasza, bo nie ma poczucia winy. Kiedy powiedzieć stop?
Szczególną uwagę warto zwrócić na ostatni punkt. "Poczucie winy służy kontrolowaniu naszych zachowań i prowadzi nas do życia w sposób zgodny z naszymi wartościami i kompasem moralnym" – mówi dr Sarah Davis. "Ktoś z NPD prawdopodobnie nie doświadczy prawdziwych wyrzutów sumienia i dlatego nie będzie się czuł na tyle źle, by przeprosić lub spróbować zmienić. Zamiast tego może pozycjonować się w roli ofiary i/lub w jakiś sposób obwiniać innych. Podstawową cechą klinicznej diagnozy narcyzmu jest niezdolność do uczciwości lub autorefleksji" – dodaje.
Jesteś ciągle niespokojna, wątpisz w swoją wartość i kwestionujesz swoje osądy, a także czujesz, że nie możesz polegać na partnerze i zawsze bierzesz odpowiedzialność na siebie? To może oznaczać, że wasz związek jest toksyczny, a twój partner stosuje przemoc narcystyczną. Warto wtedy poważnie rozważyć zakończenie takiej relacji.
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.