Blisko ludziJak uwolnić się od toksycznej osoby? Pomoże ci metoda szarego kamienia

Jak uwolnić się od toksycznej osoby? Pomoże ci metoda szarego kamienia

Metoda szarego kamienia może pomóc uwolnić się z toksycznej relacji
Metoda szarego kamienia może pomóc uwolnić się z toksycznej relacji
Źródło zdjęć: © Getty Images | PixelsEffect

25.08.2022 16:46, aktual.: 25.08.2022 18:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Życie z toksyczną osobą jest trudne i wykańczające, jednak bardzo często osoby znajdujące się pod jej wpływem, nie potrafią tej relacji przerwać. Istnieje jednak pewien sposób, który pomoże nauczyć się odcinać od takiego człowieka, czyli metoda szarego kamienia. Na czym polega i dlaczego warto ją wypróbować? Odpowiadamy.

Wyjście z toksycznej relacji nie jest proste. Już samo uświadomienie sobie, że się w niej jest to duży krok do przodu. Choć najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest rozstanie, odcięcie się od toksycznej osoby zatruwającej nam życie, w praktyce nie zawsze jest to możliwe, a na pewno nie jest łatwe.

Przede wszystkim dlatego, że tego typu relacje nie muszą występować jedynie w związkach czy rodzinach. Równie dobrze możemy takie osoby spotykać w pracy. O ile w tym przypadku zmiana może nastąpić szybko, tak przerwanie więzi rodzinnych lub rozstanie, szczególnie gdy np. są dzieci, może nie być proste, a często wręcz niemożliwe. I nie tylko ze względów logistycznych, ale przede wszystkim przez silne emocje towarzyszące takim relacjom. Bo właśnie silnymi emocjami toksyczna osoba się karmi.

Metoda szarego kamienia może pomóc uwolnić się z toksycznej relacji

Gdy już ktoś zda sobie sprawę, że ktoś w naszym otoczeniu jest toksyczny, warto wypróbować prostą metodę szarego kamienia.

Taki człowiek przede wszystkim karmi się silnymi emocjami i wielokrotnie działa w taki sposób, aby kogoś sprowokować. Dlatego właśnie wspomniana metoda może okazać się skuteczna. Szary, leżący przy drodze kamień, zwykle jest niezauważany, więc ktoś, kto chce uciec od negatywnego wpływu toksycznej osoby, powinna starać się unikać wchodzenia z nią w częste interakcje.

Unikaj zaczepek i skup się na sobie

Przede wszystkim trzeba postarać się panować nas swoimi emocjami. Im bardziej będziemy obojętni na zaczepki, tym szybciej on sam straci nami zainteresowanie. Dla narcyza i toksyka najważniejsza jest reakcja. Nieważne czy będzie to złość czy rozpacz, dlatego powinno się – jak właśnie niepozorny, szary kamień - spokojnie odsuwać się od takiej osoby i pozbawiać ją naszej uwagi.

Warto skupić się w tym czasie na sobie. Unikać zaczepek, na pytania odpowiadać spokojnie i zdawkowo, nie dzielić się swoimi problemami i nie pomagać rozwiązywać jego. Jeśli stara się ukarać ciszą? Nie przerywać jej i nie przepraszać, bo tylko na to czeka.

Niestety to nie jest proste, ale pomaga nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przemocy fizycznej lub psychicznej, nie wolno bać się skorzystać z pomocy.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także