Trwa ładowanie...

Czy w gościach należy zdejmować buty? Kiedy powinniśmy, a kiedy absolutnie nie?

Czy będąc z wizytą do znajomych należy zdejmować buty? Czy gospodarz powinien tego oczekiwać? A może nie musimy tego robić? Zasady savoir-vivre’u mówią jedno, ale życie drugie. Kiedy zatem powinniśmy być boso w gościach?

Czy zdejmować buty w gościach?Czy zdejmować buty w gościach?Źródło: Getty Images
d75eyrj
d75eyrj

Specjaliści od savoir-vivre'u zapewniają, że butów w gościach zdejmować nie trzeba. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji formalnych i spotkań, na które ubieramy się elegancko. Buty stanowią wtedy nieodłączny element stroju, więc ich zdjęcie odbiera powagę. Dlatego organizując eleganckie przyjęcie, nie powinniśmy oczekiwać od gości zdejmowania butów. Również gdy sami wybieramy się na wystawne domowe przyjęcie nie musimy się wahać - powinniśmy wejść w butach.

Dostosuj się do oczekiwań gospodarza

Niektórzy specjaliści od savoir-vivre’u zwracają jednak uwagę na zasadę dostosowania się do oczekiwań gospodarza. A to oznacza, że w kwestii obuwia należy kierować się przede wszystkim wyczuciem i zdrowym rozsądkiem. Zimą albo przy deszczowej pogodzie możemy wnieść do mieszkania sporo błota. Wtedy najlepiej np. zabrać ze sobą obuwie na zmianę, aby nie sprawiać gospodarzowi kłopotu. Warto też po prostu zapytać o to, czy zdejmować buty.

d75eyrj

Zasady savoir-vivre’u koncentrują się przede wszystkim na sytuacjach formalnych. Tymczasem zwykle odwiedzamy osoby, które są nam bliskie. Należałoby się więc dostosować do ich preferencji.

Zawsze można też obserwować zachowanie gospodarzy przy wejściu. Jeśli widzimy, że po ściągnięciu odzieży wierzchniej gospodarz nie zaprasza dalej, daje nam w ten sposób sygnał, abyśmy zdjęli obuwie.

Dlaczego lepiej ściągnąć buty?

Inną istotną kwestią związana ze ściąganiem butów jest troska o stan posadzki. Na podeszwach przynosimy do mieszkania nie tylko kurz, lecz także piasek czy drobne kamyki, które mogą porysować parkiet. Najbardziej podatne na zniszczenie jest drewno.

d75eyrj

Warto także pamiętać o higienie. Wchodząc w butach, wnosimy do mieszkania różne drobnoustroje. Jeśli w mieszkaniu są małe dzieci zdecydowanie należałoby zdjąć obuwie.

Rutynowska o tłumaczeniach premiera. "To mi się nie klei"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d75eyrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d75eyrj