Blisko ludziCzy w pracy można znaleźć przyjaciółkę?

Czy w pracy można znaleźć przyjaciółkę?

Psychologowie ewolucyjni piszą o zjawisku coraz większej rywalizacji między kobietami. Im lepiej panie radzą sobie w środowisku zawodowym, w biznesie, im większe odnoszą sukcesy, tym bardziej wrogo są do siebie nastawione, podejrzliwe, nieufne i zazdrosne.

Czy w pracy można znaleźć przyjaciółkę?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

21.06.2012 | aktual.: 22.06.2012 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Psychologowie ewolucyjni piszą o zjawisku coraz większej rywalizacji między kobietami. Im lepiej panie radzą sobie w środowisku zawodowym, w biznesie, im większe odnoszą sukcesy, tym bardziej wrogo są do siebie nastawione, podejrzliwe, nieufne i zazdrosne.

Efekt wolności i ewolucji
Ewelina wspomina, jak zaraz na początku swojej pracy w dużej korporacji nawiązała kontakt z koleżankami z biura. Zwłaszcza z jedną z nich odkryła nić porozumienia. Ewelina była zachwycona, bo starsza koleżanka była liderką w teamie, cenionym pracownikiem, niemal prawą ręką szefa. Nieprędko się zorientowała, że tak naprawdę knuła za jej plecami, rozsiewała plotki i obmawiają ją. Ewelina nie mogła zrozumieć, dlaczego inteligentna i odnosząca sukcesy kobieta zachowywała się wobec niej tak prymitywnie i podle.

Badania psychologów pokazują, że kobiety zachowują się wrogo wobec innych kobiet, bo czują się niepewne, zagrożone przez inne, atrakcyjne i sprytne koleżanki. Chcą zapewnić sobie pozycję, walczą o protekcję szefa. Chcą też przyciągnąć uwagę najlepszego partnera, podkreślić własne atuty, umniejszając wartość koleżanek.

Często są zazdrosne, brakuje im poczucia własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa. Kierują się instynktem i emocjami, a żeby nie pozbawiać siebie możliwości sukcesu, życzą porażki innym.

Strategia Modliszki

Zatem przyjrzyj się dobrze swojej przyjaciółce, powierniczce uczuć i trosk, kumpeli czy choćby dobrej znajomej z pracy. To, że jest sprytna, ambitna, asertywna, energiczna i zdecydowana, nie przesądza jeszcze o nieszczerości waszej relacji. Ale jeśli potrafi schlebiać na zawołanie, wie, komu się przypodobać, aby osiągnąć swój cel, zawsze kieruje się przede wszystkim swoją korzyścią i jest mistrzynią manipulacji, może być raczej Modliszką, twoim przyczajonym wrogiem, a nie przyjaciółką.

Celowo powie ci, że źle wyglądasz w tej sukience, abyś nie zrobiła dobrego wrażenia na szefie. Innym razem wręcz przeciwnie, nie uprzedzi cię, że źle wyglądasz, żeby zniwelować twoje szanse na sukces. Czasem ci się wydaje, że jest twoim sprzymierzeńcem i cieszysz się z towarzystwa tak bystrej i atrakcyjnej towarzyszki. Ale kiedy indziej znowu ani się spostrzeżesz, a „wbije ci szpilę prosto w serce” i już wiesz, że gdyby sytuacja tego od niej wymagała, zrobiłaby wszystko, aby ocalić własną pozycję. Nie zawaha się, choćby miała cię strącić w przepaść.

Modliszka nie działa wprost, ale z przyczajenia. Zawsze czujna i gotowa do ataku lub obrony. Miła i uśmiechnięta, nie wyraża złości czy krytyki. Ale w perfidny i zawoalowany sposób pozwoli ci odczuć, kto tu rządzi. Da ci do zrozumienia, żeby nie przyszło ci przypadkiem do głowy stawać z nią w zawody. Taniec z Modliszką to przenikanie się sprzecznych uczuć, od pożądania i podziwu do nienawiści i agresji. Z jednej strony jest ci miło, że jesteś blisko tak inteligentnej i pięknej kobiety, wpływowej, zabawnej i atrakcyjnej towarzysko. Z drugiej strony czujesz się z nią niepewnie i nie potrafisz się odprężyć. Jednak czy naprawdę jesteście ze sobą blisko? Czy na tym polega prawdziwa więź?

Wybierz prawdziwą przyjaciółkę

A przecież możesz powiedzieć stop, nie musisz tolerować biernej agresji i manipulacji. Masz prawo oczekiwać od przyjaciółki, że będzie cię wspierać, życzliwie wspomagać w rozwoju i że cię nakieruje na właściwy tor, gdyby zdarzyło ci się zbłądzić. Przyjaźń to nie przestrzeń do rywalizacji, wyścigu, porównywania się. Może właśnie dlatego tak trudno jest znaleźć prawdziwą przyjaciółkę w pracy, choć niektórym szczęściarom to się udało.

Od przyjaciółki możesz oczekiwać, że będzie z tobą szczera i że zaangażuje się w waszą relację. Taka osoba jest nie do zastąpienia w trudnych chwilach kryzysu, bo niezależnie od sytuacji, zawsze możesz na nią liczyć. Dlatego chroń siebie i swoją przestrzeń, nie pozwalaj na przekraczanie twojej granicy żadnej zamaskowanej Modliszce, która udaje przyjaciółkę, a tak naprawdę tylko czyha na twój błąd. Nie odsuwaj się jednak od kobiet i nie faworyzuj mężczyzn. Nie musisz zamykać się na kobiety, bo wśród nich możesz znaleźć cenny skarb, przyjaciółkę na dobre i złe. W silnej, siostrzanej grupie życzliwych ci kobiet możesz zdziałać dużo więcej niż w pojedynkę.

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(ak/sr)

POLECAMY:

adriana klospracaprzyjaciółka
Komentarze (5)