Wyciągać wtyczki w trakcie burzy? Odpowiadamy raz na zawsze

Chyba każdy nieraz słyszał, żeby podczas burzy odłączyć sprzęty od prądu. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że nowoczesne rozwiązania chronią przed ewentualnymi zniszczeniami. Czy wyjmować wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Odpowiadamy.

Czy wyciągać wtyczki z prądu podczas burzy?
Czy wyciągać wtyczki z prądu podczas burzy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.07.2024 | aktual.: 17.07.2024 19:19

Burze to zjawiska atmosferyczne, które potrafią zaskoczyć swoją siłą i intensywnością, a często też skalą zniszczeń. Nagłe ulewne deszcze doprowadzają do podtopień, a silny wiatr może łamać gałęzie i drzewa, a także uszkadzać budynki.

Ogromnym zagrożeniem mogą być też towarzyszące burzom pioruny, czyli intensywne wyładowania elektrostatyczne. To dlatego wiele osób w tym czasie odłącza sprzęty elektryczne i elektroniczne od zasilania. Czy jednak jest to rzeczywiście konieczne?

Odłączać sprzęty w czasie burzy?

Raczej każdy z nas spotkał się z tym, że w czasie burzy rodzice lub dziadkowie biegali po domu i odłączali wszystkie możliwe sprzęty z prądu. Obecnie wiele osób tego nie robi, twierdząc, że współczesna technologia zdecydowanie lepiej zabezpiecza elektronikę przed skutkami wyładowań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak czytamy na stronie polskiego dostawcy energii elektrycznej Tauron, choć obecnie sprzęty faktycznie są lepiej zabezpieczone, wyłączenie urządzeń z prądu w czasie burzy jest wskazane. Szczególnie w przypadku tych wrażliwych, jak telewizory, laptopy czy np. routery.

Odcięcie od instalacji elektrycznej uchroni je od uszkodzeń, które mogłyby powstać przez nagłe przepięcie w sieci. Takie działanie zabezpieczy dodatkowo nasz dom lub mieszkanie przed ewentualnym pożarem, a nas przed możliwym porażeniem prądem. Dodatkowo warto zrezygnować z korzystania ze wspomnianych sprzętów w czasie burzy.

Kiedy wyłączyć wtyczki z gniazdek?

Na wspomnianej stronie podano też, kiedy najlepiej odłączyć sprzęt od zasilania. Zróbmy to przede wszystkim wtedy, gdy widzimy za oknem, że burza się zbliża. Zaznaczono jednak, że czasem pioruny pojawiają się wcześniej niż chmury i deszcz, dlatego warto też śledzić komunikaty pogodowe i zapobiegawczo wyciągnąć wtyczki z gniazdek.

Przy okazji przypomniano też zasadę 30/30, sugerującą, że jeśli po pojawieniu się błyskawicy grzmot słychać w czasie krótszym niż 30 sekund, oznacza to, że burza jest blisko. Zgodnie z zasadą, sprzęt można ponownie bezpiecznie podłączyć po 30 minutach od ustania burzy.

Na stronie tauron.pl zasugerowano też, by domowe sprzęty elektroniczne podłączać do listew, a nie bezpośrednio do kontaktu. Dzięki temu dodatkowo możemy uchronić nasze urządzenia przed uszkodzeniem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (184)